web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Пасивний будинок: що це таке?

Автор статті: Олександра Тарко, архітектор компанії Profikarkas


Знаходження альтернативних джерел енергії та її економія — одне з найактуальніших питань сьогодні в Україні. У сфері будівництва єдиним вирішенням питання є пасивний будинок. В Європі будівництво пасивного будинку є звичною та розповсюдженою практикою, в той час як в нашій країні такі будинки лише розпочинають свою історію.

В цій статті ми розповімо просто і доступно, що таке пасивний будинок, чому він так називається і за рахунок чого його власники економлять кошти.


ЗМІСТ

Що таке пасивний будинок

Інструменти та принципи роботи пасивних споруд

Європейська класифікація енергоефективних будинків

Пасивні будинки в Україні: питання ефективності


Що таке пасивний будинок

Пасивний будинок — це споруда, основною особливістю якої є низьке або нульове споживання енергії. За німецьким стандартом пасивні будинки споживають не більше, ніж 15 кВт год/м². 

В Україні цей показник становить 40 кВт год/м². Варто зазначити, що у середньому будинки в Україні споживають від 120 кВт год/м².

В енергоефективних будинках вищих стандартів енергія виробляється за допомогою альтернативних джерел на додаток до пасивних заходів економії. У пасивних будинках це не є обов'язковою умовою, хоч теж використовується.

Чому пасивний будинок є темою, яка нас дуже цікавить?
Бо пасивні будинки вирішують 4 питання, які є надважливими при будівництві будинку: питання збереження енергії, економії, екологічності та якості мікроклімату. 

Тим, хто дбає про майбутнє своїх дітей та онуків, важливо те, що пасивні будинки — справжні друзі природи. Вони дозволяють суттєво заощадити виснажені природні ресурси та знизити викиди парникових газів.


Інструменти та принципи роботи пасивних споруд

В пасивному будинку створюються умови для максимального збереження теплової енергії в межах будівлі. Основним правилом його побудови є максимальна герметизація та зменшення кількості так званих “містків холоду”. Такими містками холоду можуть бути щілини в дверних чи оконних отворах, погана ізоляція даху чи підлоги, недостатнє утеплення.

Концепція пасивного будинку будується загалом на правильному архітектурному плануванні — застосування компактних форм, світлової орієнтованості, буферних приміщень, у тому числі використання правильних будівельних матеріалів. Лише грамотне архітектурне планування здатне скоротити енергоспоживання будинку на 30-50%.


(Будинок на фото спроектований і побудований на півночі Німеччини за стандартом 40 кВт*год. Будинок повністю відповідає стандартам пасивного будинку, за винятком відсутності примусової вентиляції, від якої власник вирішив відмовитися.)


Окрім правильного архітектурного планування, застосовується енергоефективна система повітрообміну — система вентиляції з рекуперацією (про важливість використання системи ми розповідали в цій статті). Вентиляція з рекуперацією в будинку дозволяє забезпечити всі приміщення свіжим теплим (влітку прохолодним) повітрям без втрати енергії. А, отже, жителі отримують win-win ситуацію - скорочені витрати на опалення + правильний мікроклімат та повітрообмін всередині.


Європейська класифікація енергоефективних будинків

Через плутанину та різницю в стандартах різних країн, світове співтовариство затвердило загальноприйнятну класифікацію енергоефективних будинків за тепловтратами до 1 м2 на рік.

“Активні” будинки або “позитивні”

Будинки, що виробляють більше енергії, ніж споживають. Невикористана енергія та енергоносії можуть бути продані власником на енергетичному ринку.

Нульові будинки

Будинки, що зовсім не споживають енергію. У них відсутній зв’язок з комунальними системами живлення. Теплопотреби покриваються за рахунок самостіно виробленої енергії спеціальним обладнанням - сонячними батареями, колекторами, тепловими насосами чи вітрогенераторами.

Пасивні будинки

Будинки, що не споживають більше, ніж 15 кВт год/м² на рік. Визначною подією є підписання європейськими країнами директиви про енергетичну ефективність у будівельній галузі, яка забороняє будівництво будинків з вищим енергоспоживанням ніж 15 кВт год/м² на рік з початку 2019 року.

(Будинок побудований в Німеччині за високими енергоефективними стандартами. На даху встановлено сонячні панелі, які забезпечують незалежність будинку від горючого майже цілий рік).


Енергоефективні будинки

Будинки, що споживають не більше 60 кВт год/м² та зведені після 2002 року.

Нові будинки

Будівлі та споруди, що побудовані у 1970-2002 роках. Їхнє енергоспоживання не повинно перевищувати 150 кВт*год/м2 на рік.

Старі будинки

Будинки, будівництво яких було завершено раніше 1970 року, а витрата енергії становить приблизно 300 кВт*ч/м2 на рік.


Пасивні будинки в Україні: питання ефективності

У країнах Європи є обов’язковим вказувати у паспорті кожної споруди клас її енергоефективності. Ця деталь дозволяє попередньо оцінити вартість експлуатації будь-якого будинку. В Україні принято вказувати лише норми теплопровідності основних конструкцій. 

Найчастіше в Україні нові будинки споживають в середньому 120 кВт год/м². Найдорожчим є зимовий період, коли тепло йде через стіни, вікна та двері, інші щілини, через вентиляцію і ці втрати необхідно компенсувати спалюючи газ, використовуючи електроенергію чи інше. Знижуючи втрати тепла шляхом герметизації, потреба в спалюванні енергії буде нижчою. І акумульована природнім чином енергія, енергія людей та енергоприладів стають вагомими джерелами тепла. Цей принцип і є основою технології пасивного чи активного будинків.

Ступінь економії теплової енергії пасивного будинку безпосередньо залежить від температурних параметрів у зимовий період у конкретному регіоні будівництва. Додатковий обігрів буде коштувати по-різному у різних кліматичних регіонах.

Якщо вивчати досвід європейського пасивного будівництва, то порівняно з традиційними будинками, що мають річні втрати тепла на рівні 150 кВт год/м², втрати такого будинку знижуються в 10 разів і не перевищують 15 кВт год/м². У пасивному будинку система опалення у звичному розумінні відсутня. Додаткове прогрівання повітря здійснюється за рахунок системи теплої підлоги в деяких приміщеннях або прогрівання повітря, пропусканням через ґрунт на ділянці або за допомогою калорифера.

У літній період будинок активно взаємодіє з природою, його приміщення провітрюються. При цьому перегрівання приміщень не відбувається також завдяки спеціальним заходам.


Більше про енергоефективний будинок із сонячними панелями на даху в цьому відео:

Звичайно, без застосування сонячної енергії чи інших альтернативних джерел, в Україні важко буде повністю відмовитись від горючого палива. Температурний режим в нашій країні більш суворий за Німеччину, скажімо, тому енергії для обігріву теж потрібно більше і лише герметизації буде недостатньо. Непоганим варіантом в сьогоднішніх реаліях є будівництво будинку зі споживанням 50-70 кВт год/м². Такий будинок дозволить вам не надто витратитись при будівництві та значно економити в процесі експлуатації. 

З 2017 року ми проєктуємо, виготовляємо та монтуємо каркасні будинки з урахуванням вимог Інституту Пасивного Дому, Дармштат, Німеччина. Наші інженери — сертифіковані спеціалісти по проєктуванню пасивних будинків. Це означає, що наші будинки побудовані за цими правилами, і навіть якщо вони не будуть пасивними, будуть теплішими та довговічнішими, ніж звичайні каркасні будинки.


Що нового та корисного ви дізнались з цього матеріалу? Напишіть внизу в коментарях, що для вас стало відкриттям. І чи побудували б ви пасивний будинок для себе?


ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ

Енергоефективні будинки - це дорого?

Будівництво енергоефективного будинку коштує дорожче, але це вклад у майбутнє, де ви будете платити за енергоносії нічого або зовсім мало. Як бонус, ваш будинок буде повністю незалечним від енергоносіїв та цін на них.

Скільки коштує побудувати одноповерховий каркасний будинок?

Ціна на каркасні будинки залежить від "начинки", ступеню оздоблення та якості застосовуваних матеріалів. Ціни на різні варіанти домокомплектів дивіться у нас на сайті в розділі "Вартість".

Яке утеплення для каркасного будинку застосовується найчастіше?

Мінеральна або кам'яна вата. Пінополістирольні утеплювачі ми не рекомендуємо використовувати, особливо для стінових конструкцій.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70