web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Каркасні будинки ненадійні? Розбираємось в питанні

Автор статті: Антоніна Сухар, архітектор компанії Profikarkas



Дерев'яні каркасні конструкції можуть створювати візуальне враження “повітряної”, надто легкої та, як результат, крихкої будівлі. Але, варто зазначити, каркасні конструкції незламні до різноманітних природних катаклізмів. Наприклад, вони можуть не лише витримати важкий сніг на даху взимку, а протистояти ураганам та землетрусам. Крім того, стіни каркасного будинку є достатньо міцними, щоб витримувати різні важкі предмети. 

Очевидно, що жодна будівля не є абсолютно неруйнівною, але конструкції з каркасу є досить стійкими і є абсолютно безпечними для проживання.


ЗМІСТ

Каркасні будинки довгожителі

Міцність каркасної стіни на злам

Що і як можна вішати на стіну каркасного будинку

Найбільш стійкі будинки під час землетрусів

Каркас та урагани


Каркасні будинки довгожителі

Каркасна технологія використовується вже століттями і з кожним десятиліттям стає все більш досконалою. Це можна підтвердити великою кількістю каркасних будинків, які стоять та експлуатуються вже більше 100 років. Це свідчить про те, що конструкція таких будівель є міцною і надійною. 

До прикладу, на канадському ринку нерухомості каркасні будинки продаються за ціною нового протягом 25 років після їх будівництва, а будинки, які стоять вже 50-70 років, трохи падають у ціні, але все ще є дуже популярними на ринку.

Будівельні організації, які поважають себе, завжди розраховують міцність конструкцій з урахуванням всіх можливих навантажень: статичних, снігових, вітрових, сейсмічних та інших. Тому, якщо стіна виглядає легкою та повітряною, це не означає, що вона неміцна. Каркасні будинки витримують статичні навантаження так само, як і будь-який інший тип будівельної конструкції.



Міцність каркасної стіни на злам

Незважаючи на те, що порівняно цегляна стіна є дещо міцнішою за каркасну конструкцію, злодії не ламають стіни, оскільки це створює багато шуму, а набагато простіше проникнути до будинку через вікна або двері.

Такий випадок, як автомобіль, що в'їжджає в стіну будинку. Внаслідок такої пригоди можна зламати як цегляну, так і каркасну стіну. Каркасна стіна має подібну конструкцію до утепленого даху будинку і є важкою для руйнування. Зовнішня обшивка з ОSB міцніша за масив деревини, завдяки своїй багатошаровій структурі, і разом з каркасом забезпечує необхідну жорсткість і стійкість. 


Каркасні стіни виготовлені в заводських умовах є ще міцнішими, завдяки жорсткому взаємозв'язку шарів. В загальному, хоча можливо зламати каркасну стіну, для цього потрібно докласти великих зусиль.


Що і як можна вішати на стіну каркасного будинку

Все залежить від того, що ви плануєте повісити на стіну. Якщо мова йде про кухонні шафи та інші меблі цього типу, рекомендується закласти додатковий брус в місці кріплення під час проєктування будинку. 

Для більш легких навісних конструкцій додатковий брус не потрібен — просто переконайтеся, що кріплення знаходяться в центральній частині каркасу стіни. Для кріплення в гіпсокартоні можна використовувати спеціальні дюбелі Моллі, які витримують вагу до 40 кг. 

Висновок такий: на каркасну стіну можна повісити все, що завгодно, але потрібно враховувати вагу деяких констркцій ще на етапі проєктування.


Найбільш стійкі будинки під час землетрусів

Каркасна технологія будівництва дійсно є ефективним рішенням для сейсмонебезпечних регіонів, так як її конструкція може витримати значні навантаження, які виникають під час землетрусів. 

Деревина, яка використовується в каркасних будинках, має високу пружність і міцність, що дозволяє будинку гасити вібрації, що виникають внаслідок землетрусу. Крім того, досвід і експерименти з різних країн світу підтверджують, що каркасні будинки здатні витримувати землетруси до 7 балів:

  • В Японії, де землетруси є частим явищем, каркасна технологія є найбільш поширеною у будівництві невеликих будинків.
  • У 2006 році в США було проведено експеримент, під час якого каркасний будинок був підданий штучному землетрусу магнітудою 7 балів. Серія поштовхів спричинила незначні пошкодження будівлі, але меблі та все всередині було пошкоджено лише частково.
  • У Каліфорнії, яка є сейсмічно активним регіоном, каркасні будинки є дуже популярними у будівництві. Законодавство штату забороняє будівництво цегляних будинків і в той же час не накладає жодних додаткових вимог на каркасне будівництво, оскільки міцність каркасних конструкцій вважається достатньою для експлуатації у цьому сейсмічно активному регіоні.
  • Державна комісія, яка розслідувала землетрус в Нордриджі (поблизу Лос-Анджелеса) у 1994 році, зазначила, що більшій кількості людей вдалося уникнути трагедії завдяки тому, що вони знаходилися в своїх будинках рано вранці, зведених саме за каркасною технологією, а не в офісних центрах, збудованих з бетонних конструкцій.



Каркас та урагани

Для початку давайте розглянемо класифікацію торнадо та ураганів за шкалою Фудзіти, яка включає 6 типів торнадо в залежності від швидкості вітру (від F0 до F5). 

Найслабший тип торнадо, F0, характеризується швидкістю вітру від 18 до 32,5 м/с, і здатний завдати шкоди гілкам дерев, телевежам, рекламним щитам, вивіскам і димарам будь-яких будинків. Однак, він не становить небезпеки для будь-яких будинків.

Наступний тип торнадо, F1, має швидкість вітру від 32,5 до 50 м/с і може завдати серйозної шкоди покрівлям будь-яких будинків, а також певні типи фасадів можуть суттєво постраждати.

Україна не має досвіду найсильніших ураганів, проте, найсильніший ураган, який зафіксовано в Україні в 1997 році, мав швидкість не більше 32,5 м/с і тривав кілька хвилин. Розрахункове вітрове навантаження для будинків регулюється Державним будівельним кодексом (ДБН) і дорівнює 32,5 м/с. Саме це значення використовується для розрахунку конструктиву каркасного будинку.

Таким чином, можна зробити висновок, що найсильніший ураган в Україні не зможе завдати шкоди каркасному будинку. Втім, якісний каркасний котедж може витримати торнадо F2 (швидкість вітру до 70 м/с), хоча фасади та покрівлю такого будинку, звичайно, потрібно буде відновлювати.


Висновки:

Досвід будівництва каркасних будинків на заході підтверджує, що їх міцність не поступається будь-якому іншому типу будинку. Рівномірний розподіл навантажень на всі частини будівлі та еластичність деревини дозволяють будувати каркасні будинки в сейсмонебезпечних регіонах. Багато фактів підтверджують стійкість каркасних будинків до землетрусів. Каркасні котеджі можуть витримати торнадо в кілька разів потужніше, ніж можливо в Україні. 

Ми сподіваємось, що наші докази переконали вас у міцності каркасних будинків та розвіяли ваші сумніви.


Що нового ви дізнались з цього матеріалу? Чи було вам цікаво? Поділіться з нами в коментарях до цієї статті внизу.



ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ

Чи насправді каркасні будинки не міцні та хиткі?

Каркасні будинки будуються з урахуванням всіх можливих навантажень: статичних, снігових, вітрових, сейсмічних та інших. Тому, якщо стіна виглядає легкою та повітряною, це не означає, що вона неміцна. Каркасні будинки витримують статичні навантаження так само, як і будь-який інший тип будівельної конструкції.

Якої потужності землетрус здатні витримати каркасні будинки?

Досвід і експерименти з різних країн світу підтверджують, що якісно побудовані каркасні будинки здатні витримувати землетруси до 7 балів.

Чи здатні каркасні будинки витримувати сильний вітер?

Для розрахунку конструктиву каркасного будинку викоритовується показник швидкості вітру 32,5 м/с, що дорівнює найсильнішому урагану в 1997 році, що коли небудь був в Україні. Якісний каркасний котедж може витримати торнадо F2 (швидкість вітру до 70 м/с), але фасади та покрівлю такого будинку, звичайно, потрібно буде відновлювати.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70