Довіряй, але перевіряй! Частина 3. Начинка стінового пирога
Автор статті: Марина Корнієнко, архітектор компанії Profikarkas
Якість вашого каркасного будинку залежить від 3 речей: якість проекту, якості матеріалу та якості монтажу. Якщо ви хочете, щоб будинок вас радував щодня довгі роки, а не створював з кожним роком все більше і більше проблем - не полінуйтеся проконтролювати його будівництво.
Цю статтю нашого циклу ми присвятимо питанням вибору якісних матеріалів, особливостям монтажу пирога, які ви зможете перевірити самостійно.
1. Сертифіковані матеріали тривалого терміну служби
Ви впевнені, що всі матеріали, що використовуються у стінному пиріжці, збережуть свої властивості через 10, 20, 50 років? Який сенс витрачати багато грошей на будівництво будинку, якщо стіновий утеплювач через 10 років перестане утримувати тепло, пароізоляція не зможе захищати від вологи, плити ОSB почнуть розбухати від води?
Обов'язково перевірте у будівельної організації документи, що підтверджують термін служби всіх стінових матеріалів!Компанія Профікаркас використовує у своїх домокомплектах мінеральну вату ROCKWOOL, ТехноНіколь термін служби якої складає 100 років. Пароізоляційний матеріал залежить від типу фасаду. Термін служби складає 50-75 років.
2. «Пиріг» стіни каркасного будинку
Каркасна стіна має багатошарову конструкцію. Дуже важливо правильно підібрати матеріали для кожного шару та правильно укласти кожен шар. Правильно складений пиріг каркасної стіни забезпечує її високі теплові властивості та непродувність.
Для цього потрібно забезпечити герметичність утеплювача, щоб захистити його від вологи, та виключити будь-які містки холоду, а також захистити сам каркас стіни від попадання вологи. Намоклий утеплювач швидко випускатиме тепло з будинку — його теплопровідні властивості значно погіршуються. При цьому він просідає у стіні, утворюючи містки холоду, починає швидко гнити. Каркас біля такого утеплювача також намокає. Дуже добре якщо ви відбудетеся лише капітальним ремонтом намоклої ділянки.
Щоб стіна була теплою, потрібно при теплотехнічному розрахунку правильно розрахувати її товщину (отже і товщину утеплювача). Ці розрахунки проводяться на етапі проектування вашого будинку.
2.1. Пиріг каркасної стіни: начинка
Зовнішні стіни:- фасадна система, що містить шар гідроізоляції, якщо сам фасадний матеріал недостатньо захищає від вологи;
- плити OSB
- каркас будинку з мінераловатним утеплювачем
- шар пароізоляції
- обрешітка
- плити гіпсокартону
- внутрішнє оздоблення.
Між фасадною системою та плитами OSB, а також між пароізоляцією та шаром гіпсокартону можна прокласти додатковий шар утеплювача, якщо того вимагають теплотехнічний розрахунок.
Внутрішні стіни:
- шар гіпсокартону,
- дерев'яний каркас стіни з мінераловатним утеплювачем,
- шар гіпсокартону.
2.2. Кількість утеплювача
Усі регіони України трохи відрізняються один від одного за кліматичними характеристиками. Тому ми рекомендуємо українцям зводити каркасні будинки, в яких товщина утеплювача каркасної стіни зовнішньої буде не менше 200 мм. Таким же шаром утеплювача варто утеплити перекриття верхнього поверху. Для енергоефективного будинку ми рекомендуємо утеплення каркасних стінок збільшити до 250 мм, для покрівлі — до 250 – 300 мм.
Тоді ви витрачатимете на опалення будинку відчутно менше. Так на опалення будинку z10 з 200 мм утеплювачем за весь опалювальний період вам знадобиться на 50% (2600 м3) газу менше, ніж для такого ж будинку, збудованого з газобетону 375 мм з 50 міліметровим утеплювачем.
Для дачного будинку достатньо використовувати 150 мм утеплювача у зовнішній стіні. Докладніше про те, які ми пропонуємо стінові пироги ви дізнаєтесь тут.
2.3. Особливості укладання шарів стінового пирога
Усі шари пирога повинні розташовуватись у зазначеному вище порядку.
Утеплювач повинен заповнювати всі порожнини, які утворюються силовими елементами каркаса.
Укладають полотна пароізоляції обов'язково нахлистом. Стики полотен мають бути герметично проклеєні. Кріплення ізоляційних плівок не повинно утворювати в них дірок. Зазвичай їх кріплять будівельним степлером.
Послідовність монтажу має бути такою:
- Збирається каркас будинку.
- З зовнішнього боку монтуються плити OSB.
- Далі в середину отриманих щитів укладаються шари правильної черговості. Для стін Профікаркас - це пароізоляція, решетування (з утеплювачем або без), гіпсокартон.
Усі дерев'яні та листові матеріали стіни повинні кріпитися рифленими цвяхами або шурупами, деякі елементи – будівельними скобами з певним кроком, який розраховують конструктори. Заощаджувати на елементах кріплення не можна: з часом їх недолік може призвести до недостатньої міцності та цілісності конструкції всього будинку. У вашому будинку можуть піти тріщини по стінах, погано зачинятимуться двері, підлога почне скрипіти.
Наша заводська збірка стіни будинку подарує вам такі переваги:
- Спеціальне обладнання дає змогу мінімізувати похибку геометрії стіни до 3 мм.
- Відео-зйомка всього процесу виготовлення стін дозволить вам проконтролювати всі зазначені особливості виготовлення стін, не виїжджаючи на виробництво. Ви не сумніватиметеся, чи все правильно зроблено всередині стіни.
- Інші переваги ми описали тут.
Порушення всіх описаних у цій статті правил веде до розгерметизації конструкції, утворення містків холоду.
На цьому ми завершимо розповідь про особливості начинки пирога. Наступна наша стаття розповість вам про основні правила прокладання інженерних мереж у будинку.
Нагадаємо, що у першій статті ми розповіли вам про те, як перевірити якість деревини, у другій – про правила складання дерев'яного каркаса вашого будинку.