Чому ми не радимо утеплення пінополістиролом?
Рецензент статті: Кравець Тетяна, архітектор компанії Profikarkas
Ще на початку своєї діяльності компанія Профікаркас визначила, що використання пінополістиролу в якості утеплювача в конструкціях є неприйнятним. Не дивлячись на очевидні небезпеки застосування пінопласту в будівництві стін, в інтернеті досі точаться дискусії на цю тему. А адепти використання цього матеріалу, які є найчастіше недобросовісними забудовниками, активно відбілюють репутацію пінополістиролу. Ця стаття має на меті розповісти, що шкода та згубні властивості застосування пінопласту як утеплювача – є однозначним питанням, яке не потребує додаткових «але».
ЗМІСТ
Що таке пінопласт (пінополістирол)?Пінополістирол в якості утеплювача: переваги
Чому компанія Профікаркас не використовує пінополістирол і не радить цього робити
Що таке пінопласт (пінополістирол)?
Пінополістирол – це матеріал штучного походження, і за своєю суттю є пластмасою, що заповнена газом. У результаті заповнення газом, або спінення, утворюється велика кількість пор, які необхідно перетворити у тверду речовину. Цей процес затвердіння називають полімеризацією, і зазвичай він проводиться із застосуванням токсичних речовин. Простою мовою, полімеризація є реакцією склеювання молекул хімічним шляхом, внаслідок чого матеріал набуває твердості. Будь-яка людина, що захоплюється хімією, знає, що жодна реакція ніколи не проходить на 100%. Зазвичай це 95-96%, залишок 4-5% в реакцію не вступає. Саме цей залишок і є тією високотоксичною речовиною в складі. У випадку пінополістиролу – це речовина стирол.
Вміст стиролу в пінополістиролі вітчизняного виробництва становить зазвичай 0,2%, що як мінімум у 4 рази більше за європейські допустимі норми. Але згадана концентрація не є граничною межею. Так, при нагріванні кількість токсичної речовини збільшується (наприклад, коли температура повітря в будинку досягає більше 20 градусів тепла, концентрація стиролу становить більше 100 мг/куб. м, при допустимих 0,002 мг/куб. м).Пінополістирол в якості утеплювача: переваги
Перш ніж перейти до всього списку проблем з використанням пінополістиролу, відповімо на питання, чому цей матеріал доволі широковживаний.
Чому компанія Профікаркас не використовує пінополістирол і не радить цього робити
При всіх непоганих на перший погляд властивостях пінопласту, ми маємо за мету відмовити вас від використання даного матеріалу в якості утеплювача. Переважно через велику шкоду здоров’ю мешканців будинку. Розберемо детальніше.Причина 1. Пінополістирол виділяє токсичні речовини
Як було вказано вище, коли температура повітря в будинку досягає більше 20 градусів тепла, концентрація стиролу перевищує 100 мг/куб. м. Це у 50 000 разів більше за допустиму норму. І з підвищенням температури, кількість стиролу в повітрі збільшується. У таких кімнатах, як кухня, ванна кімната, виділення токсичного стиролу досягає дуже небезпечного рівня. Не лише при нагріванні повітря, а і при хімічному контакті з киснем (навіть за природних умов) виходить постійне окислення гранул, що призводить до виділення канцерогенних речовин.
Які симптоми відчувають на собі люди, які живуть в такому будинку? Головні болі, роздратування очей, запаморочення. Це лиш деякі з симптомів. Для найбільш сприйнятливих категорій людей (алергіків, дітей) можуть проявлятись з часом спазми, проблеми з серцем та симптоми токсичного гепатиту (через просочування речовин у печінку).
Але стирол – не єдина шкідлива речовина, яку містить пінопласт. Є ще феноли, формальдегіди, які виділяють свої токсичні спори при недостатній вентиляції приміщень. Чи хочете ви, щоб ви та ваші діти дихали таким повітрям переважну більшість часу?
До речі, феноли і формальдегіди містяться і в неякісних меблях. Якщо у вас був досвід користування дешевим гарнітуром, ви могли відчути цей хімічний запах, після вашої довгої відсутності, наприклад, після відпустки.
Дехто може не розуміти, як токсичні речовини можуть просочитися усередину будинку. Насправді, лиш у невеликій кількості випадків товщина стін достатня, щоб не пропустити спори стиролу та фенолу безпосередньо в кімнату.
Якщо вже стіни вашого будинку утеплені пінополістиролом, то обов’язковою є система вентиляція в каркасному будинку з рекуперацією.
Причина 2. Горючість пінопласту
У адептів використання пінополістиролу є глибоке переконання в тому, що пінопласт не горить, або горить не скоріше ніж дерево. І справді, оскільки пінопласт складається на 90% з повітря, він не горить. Скоріше це можна назвати процесом плавки, під час якого матеріал інтенсивно виділяє дуже велику кількість шкідливих речовин. Кількість речовин, що виділяються при плавленні пінополістиролу, настільки велика, що отруєння людей відбувається саме від ядів. У разі пожежі в такому будинку шанси мешканців на порятунок дуже зменшуються.
При чому пінопласт має дуже високу пожежонебезпечність. А в житті є чимало ризиків займання вогнем всередині будинку – це і несправна електрична проводка, і побутова техніка… Статистика пожежних служб підтверджує небезпеку будівель, конструкції яких утепленні пінополістиролом. Про найбільш трагічні випадки можна дізнатись, якщо пошукати відео на цю тему на ютубі. Думаю, ви могли чути про нічну пожежу в клубі «Хромая лошадь», який забрав життя 156 людей, або про подібний випадок у Бразилії, де вночі в клубі Kiss загинуло 239 людей. В обох випадках люди загинули, отруївшись чадним газом, виділеним пінополістиролом.
Натомість, мінеральна вата, яку використовує компанія Профікаркас, має абсолютні показники в опорі до займання. Вона не горить, витримуючи температуру до 1000 градусів за Цельсієм.
Причина 3. Неекологічність матеріалу
Як правило, у будівництві використовують дешеві марки пінополістиролу. А при їх виготовленні для підвищення якості продукції, застосовують різні добавки. Тому процес полімеризації може відбуватись десятиліттями, виділяючи стирол в атмосферу, забруднюючи навколишнє середовище.
На етапі спінювання при виробництві іноді застосовують не лише безпечні CO2 та ізопентан, а і хлор- та броммістні фреони. Саме вони згубно впливають на озоновий шар, який захищає планету від сонячної радіації. До того ж, парникова активність фреона доволі широко відома, через що в більшості країн заборонено виробництво техніки з його вмістом.
Причина 4. Пінополістирол має низьку паропроникність
Через високу герметичність матеріалу, в приміщенні може швидко наростати вологість і, як наслідок, це сприяє появі грибка та плісняви. Утеплювач повинен пропускати вологі випари з боку приміщень, не затримувати їх, не накопичувати вологу. Мінеральна вата пропускає пару в рази краще порівняно з пінополістиролом.
Використання утеплювача з низькою паропроникністю провокуватиме зволоження фасадної конструкції модульних будинків (пар конденсуватиметься, а конденсат залишатиметься всередині системи). Коли будинок каркасний, уся волога припадає на деревину, найбільше вона накопичується близько до фундаменту. Як результат, через вологість каркас починає загнивати і будинок поступово втрачає свої несучі властивості.
При використанні мінераловатного утеплювача додатково з боку стінок компанія Профікаркас виконує шар пароізоляції, а всередині приміщень облаштовує ефективну систему вентиляції, щоб рівень вологості повітря не підвищувався. Більш того, ми завжди пропонуємо облаштовувати в будинку систему вентиляції з рекуперацією, якщо є можливість. Про важливість рекуперації та її вартість інженери компанії Профікаркас готові розповісти в наступному матеріалі – дайте нам знати, якщо вам це цікаво.
Причина 5. Погана звукоізоляція пінополістиролу
Коефіцієнт звукопоглинання пінополістиролу майже у 10 разів менше ніж коефіцієнт звукопоглинання мінеральної вати. Пінопласт взагалі не є звукоізолюючим матеріалом. Під стяжкою він частково гасить ударний шум, але не більше. Навпаки, пінополістирол є гарним провідником шуму.
На вашу думку, чому більшість горе-компаній зовнішні стіни робить з СІП, а внутрішні несучі на перегородки з мінватою? Саме через погані шумоізоляційні властивості пінополістиролу. Чи готові ви постійно чути, що відбувається в сусідній кімнаті?
Більш того, пінопласт схильний до крошіння, в ньому без проблем можуть завестися гризуни та комахи, і при при вібрації матеріал може видавати різні звуки (скрипіння, свист, шарудіння і навіть стукіт). Саме тому на дах каркасного будинку навіть завзяті прихильники sip будинки технології використовують мінвату, бо з нею таких проблем немає.
Через вищезгадані причини ми закликаємо кожного забудовника бути уважними до того, які матеріали використовуються для утеплення вашого будинку. Через недобросовісність та бажання «нахапати» якомога більше клієнтів, компанії намагаються зменшити вартість будівництва будинку, і часто це відбувається за рахунок майбутнього здоров’я мешканців. Напишіть у коментарях, чи була для вас корисною ця стаття і про що ви би хотіли дізнатися у наступній.
Будьте здорові!
Дивіться наше нове відео на ютуб каналі з нашим недавнім проектом, який ми реалізували у Німеччині:
ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ: