web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Чому рекуператор в будинку це найкраще рішення, яке ви можете зробити

Автор статті: Кравець Тетяна, архітектор компанії Profikarkas

Більшість сучасних будівельних технологій передбачають застосування герметичних конструкцій, що перешкоджають проникненню повітря та пари в будинок. Тільки от питання – яким чином ви плануєте постачати свіже повітря в будинок, якщо він майже на 100% герметичний?

Відкрите вікно? Але ви ж не будете постійно тримати вікна відчиненими, інакше ви опалюватимете вулицю — і навіщо ж тоді ви встановлювали герметичні вікна і взагалі будували теплий каркасний будинок?

Кондиціонер? ВІн ніяк не пов'язаний з вулицею, не збирає свіже повітря, він просто охолоджує внутрішнє. Без регулярного притоку свіжого повітря жителі будинку отримають критичну дозу вуглекислого газу, що погіршує самопочуття та загрожує організму людини.

Як же провітрювати? Адже в каркаснику все проклеєно-заклеєно на 100% герметично – тому каркасні будинки набагато тепліші за кам’яні. Запах від клею та шпалер, тепла волога з кухні та ванної кімнати, запітнілі вікна – все це показує нам, що будинок дійсно герметичний.

Традиційна природна вентиляція каркасного будинку? Дійсно, для ефективного провітрювання та видалення водяної пари з приміщень необхідна примусова припливно-витяжна вентиляція. Але основною проблемою застосування вентиляції без рекуперації є великі втрати тепла, через які власники будинку мають оплачувати надто великі рахунки. У середньому, через вентиляцію 30% енергії витрачається на обігрів вулиці.

То як же жити в такому будинку? Яким чином пов'язати між собою максимальну енергоефективність, мінімальні тепловтрати, економію на опаленні, правильний повітрообмін та чисте свіже повітря у сучасному каркасному будинку?


ЗМІСТ

Вентиляція з рекуперацією простими словами
Навіщо потрібна рекуперація повітря в будинку
Європейський досвід
Чому рекуперація не надто поширена в Україні


Вентиляція з рекуперацією простими словами

Вентиляційний рекуператор – це особливий теплообмінник, який зв’язує між собою два середовища, температура яких відрізняється. Основним завданням технології є збереження тепла (у літній час холоду). Потік повітря, що виходить з приміщення, підігріває повітря (або охолоджує), що надходить у будинок через вентиляцію. Обидва повітряних потоки фактично розділені, що перешкоджає їх змішуванню. Таким чином, установка рекуперації забезпечує теплообмін між вхідним та вихідним повітрям.


Навіщо потрібна рекуперація повітря в будинку

Головна перевага такої системи – значне зниження тепловтрат через вентиляцію при постійному насиченні приміщень свіжим повітрям. Далі детально зупинимось на кожній з переваг:

1. Заощадження коштів. З часом системи рекуперації окупають свою вартість за рахунок економії на опаленні. Клієнти Профікаркас, які обрали систему вентиляції з рекуперацією, платять у 4-5 разів менше, якщо порівняти зі звичайним будинком. А влітку вони заощаджують на електроенергії, яку використовує система кондиціонування. 

Так, опалення демобудинку площею 160м2 електрикою при наявності теплої підлоги + рекуператора в зимку становить 1600грн на міс (станом на 2022 р.). Це з урахуванням, що елетрика використовується і на інші потреби, а будинок знаходиться у коттеджному містечку, де тарифи на 30% вищі ніж середні за містом.


2. Енергоефективність та екологічність. Екологічна повістка нагадує нам, що людство використовує забагато енергії та неефективно її витрачає. Експлуатація традиційних систем вентиляції не має нічого спільного з енергозберігаючою функцією. По своїй суті, це прожерливі масивні установки, що збільшують навантаження на Землю в цілому. На цьому фоні система з рекуперацією є майже революційною, передбачаючи раціональне використання вже обробленої теплової енергії. У літній час рекуперація допомагає знижувати викиди в атмосферу від систем кондиціонування. І нехай вам не здається, що одна людина ні на що не впливає. По-перше, у цілому це великі об’єми енергії. По-друге, вентиляція в каркасному будинку саме з рекуперацією є все більш частим виробом серед замовників по всьому світу. 


3. Здоровий мікроклімат у будинку. Постійний приплив свіжого повітря вирішує одразу декілька проблем: 

  • стабілізує вологість в усіх приміщеннях; 
  • попереджує появу цвілі; 
  • попереджує головні болі; 
  • нормалізує сон; 
  • полегшує стан при гострих і хронічних захворюваннях дихальних шляхів; 
  • попереджує та полегшує алергічні реакції; 
  • покращує самопочуття в цілому. 

Людина в принципі не здатна бути здоровою без свіжого повітря. Так, наш перший будинок з системою рекуперації ми побудували в 2012 році за проектом Zx12. Поглянути на нього можна тут. Основною причиною встановлення системи вентиляції з рекуперацією була астма у доньки замовника. Тож питання необхідності чистого свіжого повітря не ставилось під сумнів.


4. Практичність. Системи вентиляції з рекуперацією досить зручні у монтажі, легкі та малогабаритні. Є моделі і для невеликих приміщень – технічних, господарських, санвузлів. До того ж, дана система має низький рівень шуму та ніяким чином не псує інтер’єр приміщення.



Європейський досвід

Не дивно, що прогресивні країни Європи (та і всього світу) ще з кінця минулого століття активно використовують рекуператор для вентиляції з метою економії ресурсів. Відповідно до вимог Кіотського протоколу та «Директиви з Енергоспоживання Європейських Будинків» системи рекуперації мають бути застосовані обов’язково при будівництві і житлових будівель, і комерційних приміщень.

З 2002 року в Європі не дозволено зведення будівель з великим енергоспоживанням. Зменшити комунальні витрати в рази допомагають будинки особливого типу – passive house. Це спроєктована особливим чином будівля, яка забезпечена вентиляційною установкою з рекуперацією. Завдяки правильній орієнтації по сторонах світла та якісній теплоізоляції вона не потребує класичного опалення чи кондиціонування.

Будівництво пасивного будинку в Європі, як правило, на 5-15% дорожче, ніж зведення традиційної будівлі, побудованої за чинними європейськими стандартами енергоефективності. Але там діють державні програми підтримки, які покривають витрати на будівництво частково чи повністю.

Якщо порівняти пасивний будинок із звичайним (таким, що має низьке енергоспоживання), то різниця в їх експлуатаційних витратах досягне 50-80 відсотків. Тобто родина за декілька років зможе окупити витрати. До речі, компанія Профікаркас виготовляє та будує пасивні збірні будинки, а наші спеціалісти акредитовані Інститутом Пасивного Будинку (Дармштадт, Німеччина).


Чому рекуперація не надто поширена в Україні

Варто визнати, що більшість енергоефективних будівель у нашій країні спроєктовані з використанням лише частини загальноприйнятих для Європи та США заходів щодо зниження енергетичних витрат. В основному в Україні використовують підвищену теплоізоляцію конструкцій, системи регулювання опалення. Називати такі будинки швидкої збірки повною мірою енергоефективними все-таки не можна, якщо брати у порівняння ті ж самі німецькі будинки. До того ж, загальна більшість будівель мають низькі коефіцієнти захисту від енерговтрат, що робить неефективним застосування рекуператора на загальному фоні втрат енергії.

Що важливо - рекуперацію потрібно враховувати вже на етапі проєктування, щоб передбачити всі технологічні моменти, які складно виконати в існуючому будинку. Проектування вентиляції залежить від особливостей приміщення, для злагодженої роботи обладнання та комфортного перебування слід провести детальний розрахунок системи. Брак досвідчених спеціалістів та відсутність державної підтримки призводять до недостатньо розвинутої культури застосування рекуперації в будинку. Забудовники в Україні лише роблять перші кроки у сфері застосування технологій енергозбереження. Сподіваємося, що цей матеріал та наша робота зможе вивести це питання в нашій країні на новий рівень.


Діліться з нами в коментарях, які міфи та упередження застерігають вас від використання системи вентиляції з рекуперацією. З радістю проконсультуємо вас з питань будівництва каркасного будинку, у тому числі енергоефективного та пасивного. Будьте здорові!


На нашому ютуб каналі нещодавно з'явилось відео про реалізацію індивідуального каркасного будинку. Рекомендуємо до перегляду:




ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ

Чи дихають стіни в каркасному будинку?

У будинку з цегли, керамоблоку або газобетону здоровий мікроклімат повинен забезпечуватись лише за допомогою системи вентиляції. І в каркасному будинку також. Наші діди жили в зрубах і мазанках і про системи вентиляції не знали, але в них вентиляцію забезпечували щілини у вікнах, дверях, горищах та підполі, пічні димарі. Каркасний будинок досить герметичний, тому рекомендуємо встановлювати систему вентиляції з рекуперацією тепла. Рекуператор і збереже у вашому будинку тепло і забезпечить приплив свіжого повітря.

Чи заводяться в каркасному будинку гризуни?

Нажаль, дрібні гризуни можуть жити у будь-яких будинках, від бетонних до дерев'яних. Але гризуни не живуть у мінеральній ваті, дерев'яний каркас теж твердуватий для них, а от у пінопласті почуваються чудово. Стіни в каркасному будинку максимально рівні, а отже вирівнююча штукатурка не потрібна, і селитися мишам ніде. Отже, у каркасному будинку миші з'являються рідше, ніж у кам'яному будинку або будинку з sip панелей.

Який дах для каркасного будинку зазвичай застосовують?

Будь-який тип покрівлі. Форма, як правило, виконується з дерев'яних крокв з подальшим влаштуванням шарів тепло-, паро-, гідроізоляції та покриттям, що сподобалося - металева черепиця, м'яка покрівля, цементно-піщана черепиця, керамічна черепиця тощо.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70