web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Як підготуватись до зими 2022 в заміському будинку без світла та газу

Автор статті: Гирко Олександр, архітектор компанії Profikarkas


Найближча зима обіцяє бути надскладною через російські ракетні удари по критичній інфраструктурі. Влада вже оголосила, що температура повітря в оселях українців буде сягати максимум 19°C. Але ворог підступний, тому ми вважаємо, що готуватися варто до повної автономності, враховуючи досвід окупованих територій у лютому-березні 2022.

Як бути готовими до зими в умовах війни та чим запастись, розповідаємо в цьому матеріалі.


ЗМІСТ

Приватний будинок: вирішення проблеми тепла

Перші кроки: утеплення будинку своїми руками

Зберігти своє тепло: спальний мішок, намет чи термобілизна?

Відключення світла: що має бути під рукою

Альтернативні джерела енергії


Приватний будинок: вирішення проблеми тепла

Звичайно, у приватному будинку утеплитися простіше. Найпопулярнішими методами утеплення є генератор на дизелі або бензині, буржуйки, твердопаливний котел. Усе залежить від ваших фінансових можливостей.

Генератор підходить тільки для приватних будинків, в багатоповерхівках його використовувати небезпечно. Є генератори дизельні, бензинові, газові та комбінованого типу. Є також інверторні генератори, які перетворюють змінний струм на постійний. Він невеликого розміру, тихо працює, але чутливий до перепадів напруги.

За потужністю генератори поділяються на:

  • до 3 кВт. Запезпечує роботу 1-2 економних побутових пристроїв — ноутбук і водонасосну станцію, наприклад. Підійде для невеликого будинку і для випадків, коли відключення енергії — скоріше екстренний випадок.
  • до 5 кВт. Забезпечує роботу будь-якої побутової техніки, у тому числі обігрівачів.
  • до 7 кВт. Забезпечує роботу побутової техніки великого будинку, але займає багато місця.

Використання буржуйок потребує дотримання правил безпеки. Важливо встановити пристрій на металевому листі та не притуляти її до стіни. Серед мінусів — буржуйка не тримає набуте тепло і споживає багато палива.

Твердопаливний котел, на жаль, потребує електроенергію. Тому до нього варто мати генератор, який працює на дизелі чи бензині і стоятиме на вулиці.

Найкращим варіантом є наявність мурованої печі в будинку, або каміну. Їжу в приватному будинку можна готувати на мангалі або на вогнищі на вулиці.


Перші кроки: утеплення будинку своїми руками

Є ряд простих правил, як захистити свої житло зсередини від втрати тепла.

Задача №1 — утеплити віконні та дверні пройми. Якщо у вас дерев’яні рами, заклейте стики малярним скотчем. Якщо у вас пластикові вікна, відрегулюйте їх на щільне закривання, при необхідності підкрутіть. Також перевірте рами ззовні. Можливо, необхідно поновити монтажну піну і силікон довкола рами, або підвіконня.

Задача №2 — придбати ізоляцію алюформ і помістити її між батарею і стіною. Дуже часто за батареями стіни тонші, а алюформ не дасть нагрівати її і буде відбивати тепло всередину приміщення.

Варто пам’ятати, що від вибухів поряд можуть страждати не тільки вікна, а і стіни. Якщо в них з’являються тріщини або отвори від осколків, через них може видувати уже тепло з будинку. Тому варто підготуватись і придбати монтажну будівельну піну. Звичайного балону вам вистачить на приблизно 100 дірок. Цей варіант захистить ваш будинок від втрати тепла досить якісно. 


Зберігти своє тепло: спальний мішок, намет чи термобілизна?

При температурі близько 15-16 градусів, ваш комфортний сон будуть забезпечувати теплі пухові або шерстяні ковдри.

Для більш екстремальних умов гарним варіантом є спальний мішок. У ньому ви перебуваєте наче в коконі, чим обмежуєте доступ холодного повітря до вас. Зимові спальні мішки бувають пухові або із синтетичним замінником пуху, який називається прималофт. Зимові якісні спальники обійдуться недешево, загалом від 150 доларів. Але як пухові, так і з прималофту, спальники легкі та компактні, та добре зігрівають.

Щоб швидко зігрітись, можна одягти зимову куртку і рукавиці, лягти у спальник, і після того, як вам стане тепло, зняти верхній одяг.

Якщо температура в будинку занадто низька, щоб заснути, можна розкласти на матраці в помешкані намет. Усередину можна залізти у спальнику. Температура в наметі буде на декілька градусів вищою, ніж в цілому в будинку. 

Не менш важливим фактором є теплий одяг та його послідовність на тілі. Гарним варіантом є флісовий та вовняний одяг, товсті шкарпетки з натуральних матеріалів. Багатошаровість допоможе зберігти температуру тіла. 

Термобілизна з натуральної вовни є ідеальним варіантом. Вона недешева, але відмінно зберігає тепло, зручна та буде служити вам не один рік. Один комплект коштує приблизно від 100 доларів, синтетичні у 2-3 рази дешевші.

При роботі з комп’ютером допоможуть “велорукавички” без пальців. Так рука буде в теплі, але рукавичка не заважатиме пальцям вільно рухатись.

Крім одягу, варто придбати грілку. У вечірній та нічний час вона допоможе не змерзнути. Необхідно налити в неї гарячу воду, закрити на покласти біля себе. Роль грілки можуть виконувати і пластикові пляшки.


Відключення світла: що має бути під рукою

Якщо у вашому районі сталось аварійне відключення світла, варто мати напоготові як можна більше речей з цього списку:

  1. заряджений павербанк (краще декілька, великої ємності заряду)
  2. ліхтар на сонячній батареї або на батарейках (+батарейки) 
  3. свічки
  4. сірники
  5. запальнички
  6. радіо, що працює без електрики
  7. вода (технічна у тому числі, бо не працюють водонасоси)
  8. пальник туристичний, щоб розігріти воду та їжу
  9. декілька газових балонів (заправляти балони не до краю, щоб було безпечніше)
  10. запас готівки (на випадок знеструмлення міста ані термінали, ані банкомати не працюватимуть)

Пальники існують газові, бензинові, спиртові та на сухому паливі (тирсі, парафіні). Є пальники і комбінованого типу живлення. Газові пальники найдешевші та найекономніші. Наприклад, бензиновий пальник витрачає 330 гр у годину, коли як газовий - 100 гр. 

Список може бути доповнений:

  1. запас дров твердих порід
  2. генератор бензиново-газовий
  3. завжди заправлена машина на 3/4 як мінімум + бензин в каністрах
  4. бойлер на 100 л.


Запаси їжі та води

Варто завчасно зробити запас консервованої їжі, снеків, їжі швидкого приготування, сухофруктів, горіхів та сублімованої їжі. Останню дуже зручно готувати на туристичному пальнику.

В достатній кількості має бути в запасі технічна та питна вода. Воду можна продезинфікувати спеціальними таблетками, що містять хлор, діоксид хлору, або інші засоби, але після очищення воду треба профільтрувати.

Є в продажу автономні мікрофільтри, які у випадку надзвичайної ситуації, зможуть очищувати воду з водойм.


Медикаменти

Подбайте, щоб ви та ваша родини були забезпечені усіма необхідними медикаментами. У тому числі, специфічними, що стосуються ваших хронічних захворювать. Як мінімум, в аптечці мають бути знеболювальні, протиалергічні, заспокіливі препарати, протизапальні, від болю в горлі та від шлунково-кишкових розладів.

Подбайте про домашніх тварин — зробіть запаси їжі, ліків та наповнювача.


Альтернативні джерела енергії

Європейські та світові практики привчають нас до використання альтернативних джерел енергії. У даному випадку йдеться про сонячні батареї, вітряні генератори та теплові помпи.

(будинок з сонячними батареями на даху)


Теплова помпа перекачує тепло з навколишнього середовища в будинок (фактично «викачує» тепло з повітря) і є досить ефективним пристроєм для приватних осель. За рахунок того, що помпа не генерує енергію, а лише перекачує, она затрачує всього лише кіловат годину енергії, а будинок отримує 3-4 кіловат годин тепла.

При повному загерметуванні постає проблема свіжого повітря. Звичайно, в жорстких умовах та загрозі замерзнути, вона перебуває на другому плані. Але варто згадати про систему рекуперації — пристрій, що забезпечує житло свіжим теплим повітрям при закритих вікнах і мінімальному електроспоживанні.

Рекуператор монтується в стіну або стелю і забезпечує обмін повітрям. Якщо коротко, холодне свіже повітря з вулиці нагрівається в рекуператорі від теплого повітря, що йде з будинку. Так до помешкання заходить свіже повітря без втрат тепла.

Без системи рекуперації неможливо уявити жоден будинок в Північній Європі. Там на законодавчому рівні закріплена обов’язкова умова забезпечення кожної новобудови системами рекуперації.


Найголовніше правило: мати план Б

Окрім теплих речей, генераторів та павербанків, варто кожному члену сім’ї знати план дій на випадок критичної ситуації, коли у власному житлі залишатись буде небезпечно.

Обговоріть у вашій родині план дій, якщо вже все надто складно, яким чином ви будете виїжджати з вашого населеного пункту. Майте напоготові тривожну валізу та запас пального для вашого транспорту.


Ми дуже сподіваємось, що усі вищеописані можливі події не втіляться у вашому житті, а заготовлені речі та готовий план “на всяк випадок” зможуть заспокоїти ваш розум та зменшити стрес.


Підписуйтесь на наш ютуб-канал з корисними відео та оглядами на побудовані будинки Профікаркас:



ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ

Скільки часу необхідно для будівництва каркасного будинку?

Від 4 до 6 місяців в середньому, якщо замовник чітко визначився з концепцією будинку та спроможний донести це ясно до архітектора.

Чому каркасний будинок кращий за кам'яний чи будь-який інший?

Основне - швидкість та якість. Останнє через дуже малий вплив людського фактору на виробництво будинку, що дозволяє усім елементам будинку бути точними на 100%.

З чого почати будівництво каркасного будинку?

З проєкту. Та з вибору будівельної компанії. Правильно обраний проєкт будинку – це основа вашого майбутнього будинку. Тому скористайтеся консультацією наших менеджерів, якщо у вас виникнуть сумніви на етапі вибору проєкту.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70