web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

10 правил вибору ділянки. Як не помилитися у виборі

Автор статті: Гирко Олександр, архітектор компанії Profikarkas


Мало хто насправді знає наскільки значущу роль в будівництві будинку відіграє саме земельна ділянка. Вона визначає майбутню конфігурацію, вигляд і планування будинку, навіть вартість будівництва. Існує безліч нюансів, які варто брати до уваги, щоб будинок став втіленням ваших бажань та очікувань.

Далі до вашої уваги 10 правил вибору земельної ділянки для будинку вашої мрії.


ЗМІСТ

Правила вибору ділянки: 5 первинних ознак

Соціальна та інфраструктурна благополучність наділу

Чи існує ідеальна земельна ділянка: питання пріоритетів



Правила вибору ділянки: 5 первинних ознак


1. Цільове призначення

Звичайно, не всі земельні ділянки однаково підходять для будівництва житлового будинку. Можливість будівництва саме житлової споруди має бути визначено документами на ділянку. Відповідно до Земельного кодексу України правовим та найбільш зручним цільовим призначенням є «Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)». Таке цільове призначення дає змогу вести будівництво без обмежень, а потім без проблем оформити прописку в новобудові.

У іншому випадку, коли призначення ділянки “ведення садового господарства”, побудувати на ньому можна тільки садовий будиночок для сезонного проживання. До речі, таке призначення мають більшість ділянок, що входять до складу садових товариств. Садові будинки обмежені в площі забудови, можливостях будівництва деяких конструкцій та інженерного обладнання. Тому не рекомендуємо купляти земельну ділянку з таким призначенням (або з іншим призначенням, що не було згадане тут) без попередньої консультації з юристом.

Важливим є і уточнити наявність кадастрового номера ділянки.


2. Розташування сусідніх споруд

Близькість сусідських споруд до вашої ділянки суттєво впливає на зручне розташування вашого будинку.

Так, при виборі ділянки враховуйте наступне:

  • За нормами пожежної безпеки відстань між спорудами на сусідніх ділянках має становити від 6 до 15 м в залежності від матеріалів, які використовувались для будівництва.
  • Для забезпечення можливості під'їзду до будинку пожежної техніки має бути передбачений проїзд шириною 3,5 м.
  • Мінімальна відстань від будинку до меж ділянки має становити мінімум 1 м.
  • Відстань від вашого будинку до септика має бути не менше 5-8 м, мінімальна відстань між септиком та свердловиною – 20 м.
  • Відстань від ліній електропередач до будинку може становити від 2 до 8 м.
  • Відстань від ліній комунікацій (водопровід та каналізація, дренаж, газопровід, теплові мережі) до будинку має становити від 2 до 10 м.

Точні цифри залежать від багатьох умов, усі вони прописані в ДБН 360-92* Планування та забудова міських та сільських поселень. Умов і нюансів багато, а отже краще довірити розміщення будинку на ділянці сертифікованому архітектору. Так ви уникните проблем і складнощів щодо отримання будівельного паспорта в районній архітектурі.


3. Характеристика ґрунту на ділянці

Зазвичай, про фундамент будинку згадують лише на початку проєктування, а не під час вибору ділянки. Важливими показниками є:

Глибина розташування пластів ґрунтової води.

Розташування цих пластів вище 2 метрів зобов'язує передбачати осушення ґрунту або виконання посадки будинку вище за поверхню землі, а це ваші додаткові витрати.

Несуча здатність ґрунту.

Чим вона вище – тим краще. Наприклад, несуча здатність від 10т/м2 на глибині 1 м дозволить залити стрічковий фундамент невеликого заглиблення.


Звичайно, точні характеристики ґрунту можна дізнатись лише після проведення геології. На етапі вибору ділянки можна орієнтуватися на близькість водойм та їхнє висотне розташування щодо вашої ділянки, звернути увагу на “заболоченість” місцевості. Обов’язково уточніть у сусідів тип фундаменту та його глибину.

Ідеальним ґрунтом для будівництва котеджу вважається піщаний. Такий трапляється не часто, іноді поблизу соснових лісів. Глинистий ґрунт непоганий для будівництва будинку, але влаштування септика на такій ділянці коштує дорого.



Зелені насадження на ділянці найраще себе будуть почувати у випадку глибокого родючого шару на ділянці. Але для будівництва фундаменту це навпаки додаткові витрати на земляні роботи. Бюджетним фундамент вийде у випадку, якщо глибина родючого шару буде не більше 60 см.


4. Ухил ділянки та її форма

Чим ділянка рівніша, тим краще для будівництва. Так ви уникните зайвих дорогих земляних робіт, які супроводжують складні рельєфи.

Якщо ділянка має суттєвий ухил, земляні роботи проводяться не лише під будинок, а і під паркувальний майданчик, терасу і т.д. На зріз схилу, підсипання ґрунту, зведення підпірних стін потрібно буде викласти немало грошей. Добре підійдуть для будівництва ділянки з максимум 10% ухилом з південного боку.

Найбільш сприятливою формою для будівництва є квадратні ділянки. Вузькі ділянки небажані через складнощі з пошуком проєкту та виконанням благоустрою.

Вдала посадка будинку щодо сторін світу допоможе отримати максимум світла та тепла для спальні та вітальні. Найсприятливішим варіантом вважається північна орієнтація головного ґанку та входу на територію. При такому розташуванні підсобні приміщення та гараж також виходитимуть на північ, а південна, південно-західна та південно-східна сторони будуть вільні для житлових приміщень.


5. Споруди на ділянці

В ідеалі їх не повинно бути. Більшість з них необхідно демонтувати, що призведе до додаткових витрат.

Краще не купляти ділянки з готовим фундаментом. Будувати на ньому можна лише у тому випадку, коли до фундаменту є проєкт і ви впевнені в правильності його влаштування. В іншому випадку, неможливо припустити, як він поведе себе під вашим будинком.



Соціальна та інфраструктурна благополучність наділу


6. Забезпеченість під'їзними дорогами

Заміське життя у більшості випадків вимагає використання автомобіля, тому важливо, щоб до ділянки був проїзд. Зручним є і близьке розташування ділянки до зупинки громадського транспорту.

Якщо дорога на під’їзді погана, то рано чи пізно, там прийдеться викладатись і на її облаштування. До того ж, після будівництва дороги може виявитися, що вона знаходиться вище вашої ділянки, знадобиться пристрій дренажу, щоб дощова та тала вода не накопичувалася біля вашого фундаменту.



7. Забезпеченість інженерними комунікаціями

Ділянку вигідно придбати біля трас з необхідними мережами, що забезпечить скорочення витрат на їхнє приєднання.

Оптимальним розташуванням по відношенню до будинку є:

  1. опора мережі електропостачання – 300 м,
  2. колектор водопроводу – 200 м,
  3. газорозподільний пункт – 100 м.

На жаль, просто наявність дротів чи газової труби ще ні про що не говорить. Необхідно переконатись в місцевих інстанціях, чи є достатня потужність для забезпечення благами цивілізації повноцінного житлового будинку. 


8. Соціальний благоустрій

Від рівня розвитку соціальної інфраструктури в районі залежить ваше комфортне життя в районі цілий рік. Дізнайтесь, чи розташовані поруч школи та дитячі садки, лікарні та магазини. Для цілорічного проживання вони є не розкішшю, а необхідністю.


9. Екологічна безпека району

Уточніть у сусідів та у відкритих джерелах про відсутність негативних для здоров’я чинників поблизу. Промислові виробництва, сміттєві звалища, високовольтні лінії можуть стати загрозою для здоров’я вашої сім’ї. Поцікавтеся частотою раціаційного фону на місці забудови.


10. Що оточує ділянку?

Мати будинок біля озера чи річки вважається романтичним, але не забувайте про мінуси такого розташування. Біля водойм ґрунти мають високе розташування ґрунтових вод та низьку несучу здатність, додатково є небезпека підтоплення ділянки навесні. Ліс може створювати непотрібне затінення ділянки та зайву вологість. Водоймище поряд - це зазвичай комарі, жаби, вужі, кроти на вашій ділянці.

Знайте, що вода добре поширює звуки: влітку дитячі забави на воді в 500 м буде чути так добре, начебто вони відбуваються у вас під вікнами.


Чи існує ідеальна земельна ділянка: питання пріоритетів

Звичайно, якнайкраще, щоб ділянка під будівництво каркасного будинку відповідала би всім вищеперерахованим вимогам. Але такі ділянки мають високу ціну. Якщо вам не вдалося знайти “ідеальну” територію під будівництво, розгляньте компромісні варіанти, зважте пріоритети та оберіть найкраще з пропонованого. 


А з якими проблемами на ділянці не змогли б змиритися ви? Напишіть внизу в коментарях, ваш досвід може бути корисним.


Підписуйтесь на наш ютуб-канал з корисними відео. Там можна знайти багато матеріалу по темі каркасного будівництва, у тому числі поради щодо вибору ділянки з інсайдами:



ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ

Для чого потрібно робити геологію ділянки?

Для того, щоб дізнатись, який вид фундаменту проєктувати та будувати. Відсутність геології майже завджи призводить або до проблем з будинком, або до невиправданих трат на надто міцний фундамент.

Будинок на схилі - це дорого?

Так, проєктування та будівництво будинку на схилі обходиться власникам близько на 30% дорожче при інших рівних умовах.

Як розташувати будинок згідно кордонів ділянки?

Показники залежать від бігітьох умов, усі вони прописані в ДБН 360-92* Планування та забудова міських та сільських поселень. Ми рекомендуємо довірити розміщення будинку на ділянці сертифікованому архітектору.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70