web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Яка вентиляція має бути в енергоефективному каркасному будинку

Автор статті: Антоніна Сухар, спеціаліст компанії Profikarkas



Чи знали ви, що популярне уявлення, що в каркасних будинках завжди панує недостатня вентиляція через їх "недихаючі" стіни, не є вірним? Часто каркасники порівнюють з цегляними будівлями, стверджуючи, що цегляна кладка має здатність пропускати надмірну вологу.

Дійно, у старих забудовах (включаючи будинки з цегли) вентиляцію забезпечують щілини в дверях та вікнах, на горищі та у підвалі. Проте, сучасні енергоефективні будівлі, з будь-якого матеріалу, проєктуються з високим герметичним покриттям. Однак, це не означає, що в таких будинках відсутня вентиляція. Найкращим варіантом є монтаж дієвої системи вентиляції (бажано оснащена рекуператором для збереження теплоефективності), що забезпечить постійний приплив свіжого повітря.

Важливо усвідомити, що вірно спроєктована і належно обладнана вентиляційна система може забезпечити комфортні умови проживання у будь-якому типі будівлі, незалежно від матеріалу, з якого вона зведена. У цій статті ми розберемо, який тип вентиляції зможе забезпечити ефективний повітрообмін в герметичному каркасному будинку.


ЗМІСТ

Типи вентиляційних систем

Рекуперація — необхідність чи марні витрати

Наслідки відсутності або неефективності вентиляції в приміщеннях


Типи вентиляційних систем

Сучасні каркасні будинки будують максимально герметичними. Рівень герметичності суворо контролюється ще на етапі виробництва та будівництва, що у майбутньому дозволяє значно знизити втрати тепла і, відповідно, енергетичні витрати на обігрів котеджу. Однак, це також ускладнює проникнення свіжого повітря зовні. Незважаючи на це, процеси життєдіяльності людини неодмінно впливають на мікроклімат всередині приміщень, створюючи запахи, пил, підвищену вологість та зменшуючи рівень кисню. Тому грамотна вентиляційна система є необхідною для каркасних будинків.

Існують два основних типи вентиляційних систем: природна та примусова. Природна вентиляція, як вказує назва, забезпечує циркуляцію повітря без застосування механічних пристроїв. У цьому випадку, вентиляція приміщення відбувається за допомогою природних фізичних законів. 

Природну вентиляцію можна поділити на дві категорії: організовану та неорганізовану. Неорганізована природна вентиляція широко використовувалася в старих будинках, де вона здійснювалася через численні щілини. Ці щілини дозволяли свіжому повітрю потрапляти всередину приміщення, а старому повітрю відводитися, наприклад, через пічні труби. Така система припливу та витяжки була доволі ефективною, але залежала від різних факторів, таких як напрям та сила вітру, температурні розбіжності та інші, і це не можна було регулювати. Нездатність контролювати кількість повітря та втрату тепла і є основним недоліком даного типу вентиляції.

Організована природна вентиляція передбачає систему заздалегідь продуманих заходів, але все ж залишається природною, без застосування механічних пристроїв. Наприклад, в квартирах, побудованих за часів Радянського Союзу, було вмонтовано численні вентиляційні канали. Повітря потрапляє в приміщення через відкриті вікна або щілини, а видаляється через спеціально вбудовану в стіни вентиляційну шахту. Це пояснює, чому при заміні старих вікон на нові в подібних квартирах мікроклімат стає душнішим. Герметичність металопластикових вікон перешкоджає проникненню свіжого повітря всередину через щілини. Забезпечення протягу у вентиляційній шахті здійснюється за рахунок різниці тиску та температури між першим та останнім поверхами будинку, а також впливу вітрового тиску. 

Цей тип вентиляції має недоліки, такі як низька результативність, що залежить від різних факторів. При обладнанні вентиляційних шахт важливо правильно розрахувати їх висоту та переріз. Для каркасних будинків краще уникати природної вентиляції. Крайнім випадком може бути використання труби від котла як витяжного каналу. Загалом, сучасні будівельники майже не використовують природну вентиляцію для організації циркуляції повітря в приміщеннях, вони вважають більш доцільним встановлювати примусові системи вентиляції.



Існує декілька видів примусових вентиляційних систем:

Припливна вентиляція: Цей вид системи забезпечує притік свіжого повітря до кімнати за допомогою спеціальних пристроїв. Підвищений тиск допомагає свіжому повітрю самостійно входити в приміщення. Витяжна система використовується для видалення відпрацьованого повітря з приміщення.

Витяжна вентиляція: Ця система створює зону низького тиску шляхом видалення відпрацьованого повітря з приміщення. Через цей тиск свіже повітря потрапляє до будинку через різні джерела.

Припливно-витяжна вентиляція: Цей вид системи одночасно виконує функції припливної та витяжної вентиляції. За допомогою механізмів одночасно надходить свіже повітря і відпрацьоване повітря видаляється з приміщення. "Змішана" вентиляція є найбільш оптимальним варіантом організації повітряних потоків у каркасному будинку. Вона передбачає поєднання природної та примусової вентиляції для ефективного функціонування системи.

Системи з рекуперацією: Ці системи забезпечують обмін повітря в будинку, замінюючи лише старе повітря на свіже, при цьому залишаючи тепло в приміщенні. Це дозволяє зменшити витрати на опалення.

Припливна або витяжна вентиляція стають актуальними, коли природна циркуляція повітря не забезпечує достатнього рівня комфортного мікроклімату, а встановлення припливно-витяжної системи або рекуператора є дуже дорогим для забудовника. Припливно-витяжні пристрої є складнішою системою, оскільки вентилятори встановлюються як на каналах, так і на витяжних отворах. Це вимагає окремого проєктування та обладнання всієї системи повітряних потоків.



Рекуперація — необхідність чи марні витрати?

Припливні та витяжні системи вентиляції є досить простими, але їхня робота неефективна в спеку та підвищує втрати тепла в холодну пору. Щоб усунути ці недоліки, рекомендується використовувати примусові системи з рекуперацією тепла. В такому випадку, перед виходом з будинку несвіже повітря направляється до спеціальної камери, де віддає частину своєї теплоти потоку свіжого повітря, що надходить зовні. При цьому змішування повітряних мас не відбувається.

Більше про систему рекуперації ми писали тут.

Існує кілька типів рекуператорів, ефективність яких залежить від їхньої конструкції. В середньому застосування рекуператора дозволяє зберегти 30-40% тепла, яке зазвичай витрачається на прогрівання зовнішнього повітря. У випадку, коли зовнішня температура коливається в діапазоні +5 - 5 градусів, цей показник може сягати 70-80%. 

Справді, власнику будинку спочатку доведеться понести суттєві витрати на встановлення системи з рекуперацією, але з часом це окупається і приносить значну економію. Експлуатація системи кондиціювання, вентиляції та опалення стане більш економічно вигідною. Термін окупності рекуператора становить близько 1-3 роки, а потім модернізована система може приносити вигоду, що перевищує витрати, в 20 разів.



Наслідки відсутності або неефективності вентиляції

Які проблеми вказують на відсутність або неефективність вентиляції в каркасному будинку?

  1. Затхлість повітря в приміщенні — якщо повітря в приміщенні постійно має неприємний запах, це може свідчити про проблеми з повітрообміном.
  2. Поява цвілі по кутах кімнати (наприклад, кухні) — це свідчить про підвищену вологість у приміщенні та недостатню роботу вентиляційної системи.
  3. Постійне утворення конденсату на вікнах будинку — це також може бути ознакою недостатнього повітрообміну та високої вологості.
  4. Недостатній повітрообмін у каркасних будівлях може призвести до скорочення терміну експлуатації інтер’єру.


Правильно спроєктована та вмонтована вентиляційна система забезпечує постійний приплив свіжого повітря у внутрішні приміщення будівлі, сприяє створенню комфортного мікроклімату та підтримує правильний рівень вологості. 


ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Які переваги мають каркасні будинки?

Це швидке будівництво, енергоефективність, гнучкість у плануванні, можливість використання різних зовнішніх матеріалів.

Чому вентиляція є важливою для каркасного будинку?

Вентиляція в каркасному будинку допомагає забезпечити свіжий повітря та відвести зайву вологість, що є особливістю сучасних герметичних будинків, у тому числі каркасних.

Які переваги має система рекуперації тепла для вентиляції каркасного будинку?

Система рекуперації тепла дозволяє ефективно використовувати тепло, що видаляється з будинку при вентиляції. Вона забезпечує повторне використання цього тепла, перекладаючи його на свіже вхідне повітря, що допомагає знизити витрати на опалення та покращити енергоефективність будинку.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70