web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Каркасний будинок "не дихає"? Що таке герметичний будинок

Автор статті: Антоніна Сухар, спеціаліст компанії Profikarkas



Чи знали ви про те, що «дихаючий» будинок — це не більше, ніж маркетингова стратегія? Компанії, які прагнуть продати такі будинки, використовують асоціації, які у людей викликають уявлення про те, що стіни таких будинків "дихають" у чарівний, природний спосіб. Вони намагаються заспокоїти покупців тим, що такі будинки не потребують вентиляційної системи, оскільки внутрішнє повітря буде чистим і свіжим навіть без неї за рахунок “натуральності” використовуваних матеріалів.

Ми розуміємо, що тема вентиляції зазвичай страшить пересічного покупця і здається йому дорогою і складною. Тому коли до них приходить думка про "чарівний вихід", багато хто стає жертвою маніпуляції.


ЗМІСТ

Що таке “дихаючий” будинок?

Чи потрібно будувати стіни, що “дихають”?

Як забезпечити здоровий мікроклімат в будинку?


Що таке “дихаючий” будинок?

Перед тим, як визначити, чи “дихає” каркасний будинок, варто розібратись, що масовий покупець вкладає у поняття “дихаючий” будинок. Напевно, що це будинок, який "дихає", пропускає всередину "добре" свіже повітря, а випускає назовні "погане" використане повітря. Насправді, багато людей мають таку думку, що дерев'яні стіни "дихають", через них проникає свіже повітря, тому жити у дерев'яному будинку приємно та корисно.

Проте абсурдність цього уявлення можна довести за допомогою простого експерименту. Що станеться, якщо герметично заткнути рот і ніс дерев'яними пробками, які "дихають"? По суті, вже через кілька секунд людина зрозуміє, що дерево насправді не "дихає". Принаймні у звичному розумінні цього поняття.

Насправді, термін "дихаючий" у контексті будівельних матеріалів використовується не зовсім точно і має маркетинговий відтінок. Важливо розуміти, що "дихання" матеріалу в будівництві пов'язують з регулюванням рівня вологості, а не з обміном повітря. 

Прихильники натуральних стінових матеріалів мають на увазі природну властивість деревини чи цегли — мікроскопічні пори, через які здійснюється обмін парою із навколишнім середовищем. Справді, для будівництва житлового будинку матеріал, що “дихає”, є кращим вибором, ніж “недихаючий”. Життя в будинку з дерев'яними або цегляними стінами є кращим, ніж перебування, наприклад, під скляним ковпаком.

Проте матеріал, що дихає, взагалі не є вирішальним фактором. Дерев'яні та цегляні стіни самі по собі не гарантують здорового мікроклімату в будинку. Це наочно підтверджують дослідження польських вчених з Інституту Будівельної Техніки, Анджея Бобочицького та Єжи А. Погоржельського. Вони провели прямі вимірювання впливу дихання стін на видалення надлишкової вологості з кімнатного повітря.

Дослідники порівняли квартиру з дихаючими стінами з голої цегли і квартиру з недихаючими стінами, утепленими паронепроникним пінопластом. Виявилося, що відносна вологість у цих квартирах відрізнялась менше ніж на 2% і різниця настільки незначна, що в порівнянні з обсягом накопиченого вуглекислого газу в житловому приміщенні вона не може бути помічена.



Чи потрібно будувати стіни, що “дихають”?

Раніше будували будинки з дерев’яних колод чи глини. Зовнішня обшивка будинку, якщо вона взагалі використовувалася, не мала утеплювачів або плівок, а внутрішні стіни залишалися без будь-якого покриття (навіть без шпалер). Їх просто мили водою або “білили” щонайменше раз на рік, без використання будь-яких хімічних засобів. Дерев'яні вікна були найбільш поширеними. Такі будинки, можливо, і "дихали”, але лише за рахунок низької енергоефективності, повітря легко “гуляло” через щілини дерев’яних рам та перекриттів.

Звичайно, склопакети сучасних вікон, герметичні конструкції нового покоління забезпечують кращу "ізоляцію" між внутрішнім та зовнішнім середовищем, ніж раніше. Це призводить до меншого обміну повітрям між приміщенням та зовнішнім середовищем, тобто зменшується провітрювання будинку та проникнення повітря всередину. Якщо перевірити такий старий будинок за допомогою тепловізора, можна буде виявити його надзвичайно низьку енергоефективність, а значить, опалення такого “дихаючого” будинку буде коштувати вам у десятки разів дорожче за опалення герметичної енергоефективної споруди.



Розгляньмо таку ситуацію: зима, на вулиці холодно, і ми хочемо, щоб у будинку було тепло. У повітрі житлових приміщень присутній водяний пар, який виділяється під час дихання людей та під час різних побутових процесів, таких як готування їжі, прання або прибирання. 

У випадку поганої герметичності конструкцій цей водяний пар проникає у стінові конструкції і охолоджується. В результаті відбувається конденсація водяного пару, і він перетворюється на краплі води. Це місце в стіні, де пара перетворюється на воду, називається "точкою роси". Отже, деяка частина стіни просочується вологою і втрачає свої теплоізоляційні властивості. У той же час, зовнішня поверхня стіни часто обкладається утеплювачем, покривається декоративним покриттям або штукатуркою, що уповільнює висихання стін.

Тому "дихання" стін називати перевагою нерозумно та неправильно, адже при цьому втрачаються зносостійкість конструкціїї та всі ті властивості, які очікуються від теплого герметичного будинку. Стіни мають бути сухими, а отже пароізольовані, як від зовнішнього середовища, так і внутрішнього. 

Якщо ми маємо на меті досягти максимальних теплоізоляційних властивостей, нашою задачею є запобігти проникненню водяної пари в стіну. Для досягнення цього, внутрішню поверхню стін необхідно покрити шаром пароізоляції. У будь-яких будинках застосування пароізоляції є обов'язковим.

Після прочитання останніх фраз деякі можуть занепокоїтися, міркуючи, що будинок перетворюється в термос, але як же дихання стін? Насправді, вашою метою і є максимальне перетворення будинку в термос. Для забезпечення вентиляції слід використовувати не стіни, а вентиляційні канали, рекуператори або, в крайньому випадку, спеціальні вентиляційні отвори.



Як забезпечити здоровий мікроклімат в будинку?

У будь-якому будинку здоровий мікроклімат вам забезпечить лише вентиляція, незалежно від матеріалу його стін. 

При цьому не варто думати, що вентиляція це обов'язково щось витратне. Наприклад, її можна відносно дешево організувати за допомогою припливних та витяжних механізмів. Більш детально про різні види вентиляції в каркасному будинку ми розповідали тут.


Зі 100% впевненістю, маємо сказати, що стіни Профікаркас не мають "дихаючого" ефекту. Навпаки, всі наші каркасні будинки мають винятково високу гідроізоляцію та термоізоляцію. Стіни наших будинків щільно утримують повітря всередині, що гарантує найвищий рівень енергоефективності серед усіх відомих будівельних технологій у світі. У той же час, наші інженери можуть зпроєктувати раціональну вентиляційну систему для вашого будинку на будь-який гаманець.



ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Що таке "дихаючий" будинок?

Під цим поняттям зазвичай розуміють будівлю, яка має властивість контролювати вологість та паропроникність в середині, дозволяючи природному циркуляції повітря та водяній парі проникати через будівельні матеріали.

Які переваги має герметичний каркасний будинок?

До переваг герметичних каркасних будинків відносяться: висока енергоефективність, зниження витрат на опалення та кондиціонування та краща звукоізоляція.

Як досягається "дихаючість" в будинку?

"Дихаючість" в будинку досягається не за допомогою використання будівельних матеріалів, а важливо правильно встановлювати системи вентиляції, щоб забезпечити контрольований потік повітря та вологи всередині будівлі.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70