web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Чи безпечно для здоров'я застосовувати мінвату в якості утеплювача? Пил, важкі метали та феноли

Автор статті: Антоніна Сухар, спеціаліст компанії Profikarkas



Мінеральна вата та пінополістирол — це два найпоширеніших матеріали, які використовуються для теплоізоляції будівель. Мінвата відрізняється відмінною теплоізоляцією, чудовими звукоізоляційними характеристиками та надійним вогнезахистом, навідміну від пінопластів. 

Здоров’я та безпека будівельних матеріалів є пріоритетом для більшості власників і мешканців комерційних будівель. Не зважаючи на природнє походження матеріалу, існують твердження, що мінеральна вата небезпечна для здоров'я. Говорять про хімічні речовини та мікроворсинки, які потрапляють у легені, і тому радять утриматися від її використання у будівництві. Сьогодні ми би хотіли виступити на захист цього будівельного матеріалу і розібратися з популярними міфами.


ЗМІСТ

Технологія виробництва мінеральної вати: виробник виробнику рознь

Міф №1 — скляний пил, що осідає в легенях

Міф №2 — фенолформальдегідні смоли та інші токсичні речовини

Міф №3 — розвиток цвілі та грибкових спорів всередині каркасу


Технологія виробництва мінеральної вати: виробник виробнику рознь

Перш за все, проводиться плавлення вихідної сировини. До виготовлення мінеральної вати залучають такі природні матеріали, як суміш битого скла, вапняку, кварцового скла та інші. Заздалегідь підготовлена суміш завантажується у спеціальні печі, де робоча температура досягає 1400-1500 градусів. 

Готовий розплав потрапляє до центрифуги, де рухомі вали зі швидкістю 7000 обертів на хвилину перетворюють розплав на окремі незалежні волокна. Вони покриваються сполучними речовинами на основі синтетики, часто використовуються різні смоли. За допомогою потужного потоку повітря волокна переміщуються до камери охолодження, де формуються у вигляді чогось схожого на килим.

Наступним етапом за допомогою гофрувального обладнання волокна набувають необхідний обсяг і довжину, а потім проходять через термокамеру. Під впливом високої температури склад полімеризується і набуває міцності, остаточного обсягу, розміру і форми. 

На заключному етапі мінеральна вата ріжеться на блоки з необхідними розмірами і упаковується. Для упаковки використовується плівка з ефектом термоусадки, що забезпечує збереження мінеральної вати під час транспортування та зберігання.

Варто зазначити, що мінеральна вата може бути виготовлена з великої кількості різноманітних матеріалів, таких як доломіт, базальт, діабаз, скляний бій, сода та пісок, або, навіть, шлакові матеріали. Майже всі з них є побічними продуктами доменної металургії. Незважаючи на те, що зовні мінеральна вата від різних виробників може виглядати абсолютно однаково, фактично процес її виробництва може відрізнятися залежно від технології та використовуваних матеріалів.

Компанія Профікаркас використовує при виготовленні своїх каркасів мінеральну вату ISOVER, яка виготовлена на основі кварцу та базальту. Ми довіряємо процесу виробництва мінеральної вати саме цього виробника, оскільки він передбачає багатоступінчастий контроль якості на різних етапах. До того ж, ISOVER був нагороджений найвищою оцінкою за екологічність своєї продукції та процесу виробництва EcoMaterial Absolut Plus.


Міф №1 — скляний пил, що осідає в легенях

Існує поширений міф про “скляний пил”, що може проникати в легені та спричиняти різні проблеми зі здоров'ям. Цей міф пов'язаний зі скловатою, яка широко використовувалась у радянські часи, коли відсутні були альтернативи для утеплення будівель та комунікацій. І справді, скло, яке міститься у скловаті, може розсипатися під впливом механічних чинників. Однак, сучасні мінеральні утеплювачі вже давно уникнули цих недоліків, не створюючи проблем для здоров'я мешканців таких приміщень.

Спільно з Науково-дослідним інститутом будівельної фізики (НДІСФ), були проведені дослідження, що спростовують поширені міфи про негативний вплив мінеральної вати на здоров'я. Одним з таких міфів є підняття волокон у повітря, які при потраплянні в організм можуть спричинити серйозні захворювання у будівельників та мешканців будинків з утепленням мінеральною ватою.

У дослідженні мінеральну вату було піддано “старінню” та проімітуванню різних швидкостей повітряних потоків. Виявлено, що ніякої емісії волокон не спостерігалося. Важливо зазначити, що у експерименті мінеральна вата була відкритою, однак у реальних умовах будинків вона зазвичай закривається вітрозахисними шарами та наступними будівельними матеріалами, такими як гіпсокартон та ОСБ. Це означає, що волокна мінеральної вати не піддаються впливу вітру всередині стін, тому немає підстав для появи літаючих ворсинок у повітрі та їх осідання в організмі людини.

Теоретично, якби емісія волокон відбувалася, вони повинні були б пройти через послідовні шари вітрозахисту, паперу, гіпсу, ще одного шару паперу, штукатурки та клею, або просочитися через стик листових матеріалів. Однак, відповідно до проведених досліджень, такі процеси не відбуваються.

Те, що мінеральна вата є безпечним будівельним матеріалом, підтверджено і Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) і результатами досліджень, які проводяться з 1945 року. До того ж, мінеральна вата використовується широко на заході, де велика увага приділяється безпеці і якості будівельних матеріалів. Важливо зазначити, що міфи про шкідливість мінеральної вати часто поширюються людьми, які не мають достатніх знань про цей матеріал і не ознайомлені з відповідними дослідженнями.


Міф №2 — фенолформальдегідні смоли та інші токсичні речовини

Іншим “наріжним каменем” обговорень безпечності мінеральної вати є так звані феноли та формальдегіди, що використовуються у процесі виготовлення утеплювача.

Однак, масова частка фенолу в матеріалі настільки мала, приблизно 1-2%, що для того, щоб завдати шкоди здоров'ю, необхідно було б сильно постаратися.

Важливо зазначити, що отруйні сполуки не лише містяться у ваті у незначних кількостях, але й перебувають у полімеризованому стані, що нівелює будь-який ризик для здоров'я людини. Таким чином, небезпека від цих речовин є мінімальною.

Навіть у таких незначних концентраціях, виробники ураховують побоювання своїх покупців щодо потенційної шкідливості матеріалу, виробляючи мінеральну вату, до складу якої замість фенолу входить повністю безпечний та екологічний бітум. Це нове покоління матеріалу ще більше знижує потенційну шкідливість і задовольняє потреби тих, хто дбає про своє здоров'я та екологічну безпеку.

У 21 столітті будівельні матеріали використовуються у всіх країнах, і кожна країна проводить свої дослідження. Якби мінеральна вата була шкідливою або хоча б трохи небезпечною, то вона не займала б ринку з позначкою щодо своєї екологічності.


Міф №3 — розвиток цвілі та грибкових спорів всередині каркасу

Цвіль може рости в будь-якому середовищі, де є волога та їжа для спор цвілі, тому багато органічних матеріалів можуть бути їжею для цвілі. Незважаючи на те, що деякі виробники стверджують, що вони стійкі до цвілі, цвіль може рости на БУДЬ-ЯКІЙ поверхні у вологих умовах, якщо існує органічний матеріал для підтримки спор.

Відомо, що мінеральна вата складається з неорганічних речовинам, тому не сприяє розвитку цвілі. До того ж, грамотна пароізоляція та проєктування правильної вентиляції в будинку унеможливлює проникнення вологи та конденсату всередину каркасу. Про це ми писали тут.


Ізоляція зі мінволокна є найбільш ретельно перевіреним ізоляційним матеріалом. Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC), Національна токсикологічна програма США (NTP) і Каліфорнійський офіс оцінки небезпеки для здоров’я навколишнього середовища заявили, що тепло- та звукоізоляція з мінеральної вати не вважається канцерогенною. Після врахування всіх переваг утеплювача та заяв міжнародних та європейських організацій, можна зробити висновок, що цей якісний матеріал є достатньо безпечним для здоров'я людини. Проте, ми не радимо обирати мінеральну вату лише за принципом найнижчої вартості, варто зважати на сертифікати та необхідні документи, що підтверджують безпечність та нетоксичність матеріалу на здоров’я мешканців будинку.




ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Що таке мінеральна вата?

Мінеральна вата — це теплоізоляційний матеріал, який використовується для утеплення будинків. Вона виготовляється з плавленого скла або кам'яної вати і має вигляд волокнистої маси.

Які переваги мінеральної вати як утеплювача?

Мінеральна вата має кілька переваг, включаючи високу теплоізоляцію, вогнестійкість, звукоізоляцію, вологовідштовхувальні властивості та стійкість до гнилі і шкідників.

Як мінеральна вата встановлюється в будинку?

Мінеральна вата може бути встановлена як у стіни, так і в покрівлю будинку. Вона часто доступна у вигляді готових рулонів, які легко кріпляться до конструкцій за допомогою клею, гвинтів або спеціальних кріплень.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70