Як підібрати проект недорогого будинку
Автор статті: Олексій Сухар, архітектор
компанії Profikarkas
Перше питання, яке ставить собі майбутній господар будинку, розглядаючи гарний проект – чи вистачить грошей на цю пишність. Ми завжди раді за клієнтів, які можуть не думати про це, але навіть найзаможніші часто хочуть розібратися від чого можна відмовитися, щоб, наприклад, збільшити площу будинку. Або як вибрати бюджетну конструкцію, щоб облаштувати будинок згідно з останнім словом техніки.
Тому сьогодні ми розглянемо основні фактори подорожчання будівництва каркасних будинків, щоб ви могли заздалегідь відсікати надто затратні варіанти на стадії ескізу та планування.
Розміри та комфорт каркасного будинку: прибираємо зайве
Загальна площа
Великий, багатокімнатний будинок служить показником добробуту його власника: чим більші його розміри, тим вища вартість будівництва. Але якщо ви хочете збудувати затишне сімейне гніздо, а не пам'ятник власній величі, то до планування краще підійти з прагматичної точки зору.
Практика показує, що для середньої сім'ї із чотирьох осіб цілком достатньо будинку площею близько 120 м². У ньому цілком комфортно розмістяться кімнати для всіх членів сім'ї та необхідні господарські приміщення. Звичайно, потреби кожної сім'ї індивідуальні, тому перед вибором проекту слід ретельно обміркувати бажану кількість кімнат у майбутньому будинку та їх призначення.
Архітектурне рішення
Якщо в мріях ви бачите будову складної форми, прикрашену баштами, еркерами, балконами, шпилями, хитромудрим дахом з мансардними віконцями - то приготуйтеся до відмови від економії. Чим складніший дизайнерський задум, тим дорожчою виявиться його реалізація. Прагматичний підхід диктує нам лаконічну простоту форм та відмову від архітектурних надмірностей. Найменш витратним варіантом є прямокутний у плані каркасний будинок. До речі, його буде простіше опалювати, ніж будівлю зі складним плануванням.
Прагнучи зробити проект більш економічним, варто відмовитися від архітектурних елементів, що відхиляються від основного контуру стін у той чи інший бік:
- балконів та лоджій;
- еркерів;
- терас та навісів;
- зимовий сад і т.д.
Зовнішній камін для гриля теж стане витратною надмірністю, хоча він і не впливає на площу каркасно-панельного будинку. Всі ці елементи підвищують вартість проекту.
Гараж
Як не дивно, зведення окремого гаражу обходиться дешевше вбудованого в будинок. Пояснюється це дуже просто: для нього не знадобляться дорогі будматеріали та міцний фундамент. Можливо, спочатку ви навіть зможете обійтися легкою тимчасовою спорудою, хоча рівень комфорту в цьому випадку буде мінімальним. Втім, вам вирішувати, чому віддавати перевагу – зручності чи економії.
Покрівля
Витрати на покрівельні конструкції становлять 12-15% від загальної вартості, причому чим складніша форма даху, тим вона обходиться дорожче. Звичайно, вигадлива покрівля з люкарнами (мансардними вікнами, що виглядають з покрівельного полотна) виглядає мило та ошатно, проте зовсім не вписується в план бюджетного будівництва. Простий двосхилий дах куди більше відповідає вимогам економії.
Кількість поверхів
Приймаючи рішення про просторовий розподіл ваших квадратних метрів, варто врахувати частку покрівлі та фундаменту в загальному кошторисі будівництва. Якщо з покрівлею ми розібралися вище, то про фундамент варто сказати окремо. Він є основою будь-якого будинку, а витрати на будівництво займають до 30% від загальної вартості. На тому самому фундаменті під однаковою покрівлею можна звести один поверх, поверх з мансардою або два поверхи. Можна і три, але такий будинок навряд чи буде зручним. Якщо порахувати вартість квадратного метра, то за однакової площі найдорожчим виявиться одноповерховий каркасний будинок, а найбільш економічним – будова з мансардним поверхом.
Елементи конструкції, що здорожчують проект
Розглянемо, як різні конструктивні елементи впливають загальну вартість будівництва.
- Підвал. Як було сказано вище, частка фундаменту в загальних витратах найвища та становить до 30%. Особливо великі витрати на підвал у місцевостях із високим рівнем ґрунтових вод. Щоб уберегти приміщення від вогкості, доводиться докладати значних зусиль з гідроізоляції підвальних конструкцій та відведення грунтових вод. Тому у боротьбі за здешевлення будівництва підвалом зазвичай доводиться жертвувати.
- Внутрішня стіна. Чим більша їх сумарна площа, тим вищі витрати, оскільки зростають витрати на матеріали. Складне планування з великою кількістю закутків призводить до закономірного подорожчання проекту.
- Занадто просторі приміщення. Для приміщень, розміри яких перевищують 6х6 метрів, необхідно посилювати конструкції перекриття. Особливо це важливо для двоповерхових каркасних будинків з відкритим першим поверхом. Для монтажу посилених перекриттів існують різні будівельні прийоми, але будь-який з них позначиться на кінцевій вартості проекту.
- Друге світло. Хол або вітальня з другим світлом у двоповерховому будинку виглядає дуже ефектно, нічого проти, але такий проект теж потребує посилення перекриттів. Варто врахувати, що корисна площа будинку при цьому зменшується, а витрати на опалення – навпаки, зростають.
- Несуча стіна над прольотом. Найбільш вигідними в будівництві є каркасні будинки, у яких несучі стіни пронизують весь будинок, від фундаменту до кроквяного перекриття. Якщо ж несуча стіна другого поверху висить над перегородкою або прольотом першого, то для створення надійної опори будуть потрібні додаткові посилені конструкції, заховані в стінах та перекритті. Вони обходяться дорожче за звичайні несучі стіни, тому при зведенні бюджетних будинків такі архітектурні рішення не розглядаються.
Що ще може вплинути на вартість каркасного будинку?
Через комунікації та оздоблення найдорожчими приміщеннями в будинку практично завжди стають кухня та санвузол. Укладання водопровідних та каналізаційних труб, вентиляційних ходів, монтаж відповідного обладнання – задоволення не з дешевих. Крім того, ці приміщення зазвичай обробляють керамічною плиткою та іншими вологостійкими матеріалами, що добре миються. Це теж коштує дорожче, ніж оформлення житлових кімнат, в перерахунку на вартість квадратного метра. Радимо для скорочення витрат не робити ці приміщення дуже просторими. Щоб комунікації обійшлися дешевше, бажано розташовувати кухню та санвузол неподалік один від одного. І зовсім не варто вводити в проект додаткову ванну.
Дорогувато обходяться любителям ефектних дизайнів панорамні та просто широкі вікна (ширше 2,4 м). Вікна на всю стіну та двері тераси вимагатимуть обдування теплим повітрям, тобто. доведеться монтувати під підлогою спеціальний конвектор. Для вікон збільшеного розміру знадобляться нестандартні посилені перемички поверх отворів. Віконні стулки, ширина яких перевищує 0,6 метра, обходяться значно дорожче за звичайні, тому що для них будуть потрібні посилені петлі та каркас. Все це виглядає дуже красиво, але, на жаль, суттєво збільшує кошторис.
Якщо в каркасно-щитовому будинку передбачені сходи, вибирайте стандартну конструкцію із прямими маршами. Наявність забіжних та поворотних сходів підвищує вартість сходів.
Матеріали та технології бюджетного будівництва
Вибір матеріалів, з яких ви будуватимете, та технології їх укладання – важлива обставина. Те, що каркасно-панельні будинки мають найдоступнішу ціну – це міф. Вартість якісного каркасного будинку, в якому Ви забудете про ремонти та дискомфорт, можна порівняти з таким же будинком з газобетону. З тією лише різницею, що каркасний будинок виявиться теплішим.
Найбільш вигідна покрівля – з металочерепиці, навіть із урахуванням шумоізоляції.
Найпрактичніша зовнішня обробка фасаду – штукатурка.
У жодному разі не можна економити на фундаменті та несучих конструкціях. Слід точно дотримуватися закладених у проекті показників: кількість і діаметр арматури, габарити бетонної заливки, конструктивні особливості несучих балок і перекриттів, параметри кроквяної системи. Навіть незначне, на перший погляд, зменшення розмірів або використання бетону дешевшої марки може призвести до серйозних негативних наслідків.
Дуже важливий момент – проектування фундаменту з урахуванням особливостей ґрунту чи адаптація готового проекту до геологічної структури ділянки. Добре, якщо будівництво планується на рівній ділянці зі щільним та сухим ґрунтом. Щоб переконатися в надійності ґрунтів, обов'язково замовте геологічну зйомку ділянки. Її результати дозволять закласти в проект чіткі параметри фундаменту та вибрати найкраще місце для будівництва.
Висновки
Підсумовуючи сказане вище, постараємося розповісти, як виглядає бюджетний проект для забудови. Це:
- простий у плані будинок прямокутної форми;
- з мансардою під звичайним двосхилим дахом;
- з кухнею та санітарними приміщеннями, не тісними, але й не вражаючих розмірів;
- з окремим гаражем.
Втім, не варто перестаратися в бажанні заощадити, адже вам доведеться жити у побудованому будинку багато років, і важливо, щоб він виявився комфортабельним та затишним. Наприклад, не всім підходить мансарда – одноповерховий будинок набагато зручніший. Тераса під легким навісом, продумане оздоблення фасаду, грамотне планування кімнат та інші складові гарного проекту допоможуть дотримати розумний баланс витрат і комфорту.