web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Геологія ділянки: все, що ви хотіли знати

Автор статті: Антоніна Сухар, архітектор компанії Profikarkas


Зведення будинку – це складний, багатоплановий комплекс завдань, вирішення яких потребує чималих витрат. 

Деякі з них при детальному розгляді можна відкласти до найкращих часів – сюди відноситься, наприклад, ландшафтний дизайн прибудинкового простору або будівництво зимового саду. Але якщо ви з метою економії надумаєте відмовитися від геологічних пошуків, то недоречна ощадливість згодом може зіграти поганий жарт. Досвідчений будівельник знає: зробити геологію ділянки потрібно ще на етапі проектування будинку, причому це має бути кваліфіковане дослідження, проведене на професійному рівні.

Геологія ділянки – що то за звір?

Геологічні дослідження, які в побуті називають геологією - це дослідження, яке проводять перед початком будівництва. Воно необхідне для оцінки особливостей рельєфу та будови ґрунтів, що знаходяться під поверхнею ґрунту. Щоб, проводять пробне буріння з взяттям зразків, за допомогою яких визначають їх склад та властивості. Дослідження необхідно, щоб виявити можливі небезпеки – підтоплення фундаменту ґрунтовими водами, глибинні рухи ґрунту, утворення карстових порожнин і т.д.

Навіщо потрібна геологія ділянки 

Про необхідність міцної основи для споруди згадує навіть Біблія, в якій згадується, що будинок, зведений на піску, руйнується після сильних дощів або повеней.

У глибині ґрунтових шарів таїться чимало неприємних сюрпризів, у тому числі:

  • ґрунтові води, що знаходяться надто близько до поверхні, що загрожує щорічним підтопленням фундаменту або підвалу;
  • ґрунти зі слабкою несучою здатністю;
  • підвищений вміст у ґрунті або в воді агресивних хімічних сполук;
  • шар піску-пливуна, який згодом здатний почати рух і утворити зсув;
  • карстові порожнечі та т.д.

Якщо заздалегідь не виявити ці загрози, то архітектор, який працює над адаптацією проекту, не зможе вибрати безпечний тип та характеристики фундаменту. Навряд чи комусь сподобається одного чудового дня виявити, що ґрунт під будинком просів, а по стінах і фундаменту пішли тріщини.

Професійний звіт за результатами геологічних досліджень містить необхідну проектувальнику інформацію. Спираючись на дані про склад і взаємне розташування пластів ґрунту, вміст в них вологи та солей, рівень ґрунтових вод, архітектор зробить розрахунок надійного фундаменту, на якому будинок благополучно простоїть не менше ста років.

Отже, робимо висновок: геологія ділянки потрібна для того, щоб скласти уявлення про склад ґрунтів під місцем забудови, оцінити можливі ризики та сформувати висновок про те, чи можна на ділянці розпочинати будівельні роботи. Грубо кажучи, дослідження не дасть закопати в землю гроші, які планується витратити на будівництво будинку.

Що міститься у звіті про геологію?

Навряд чи звичайна людина, яка планує зведення будинку, має уявлення про те, як має виглядати складений за всіма правилами звіт з геології ділянки. Розглянемо, які дані мають бути присутніми.

Таблиця складу та властивостей ґрунтів

Центральне місце у звіті займає зведена таблиця, у якій перелічені:

  • види ґрунтів, виявлених на ділянці, їх геологічні характеристики;
  • склад кожного окремого шару;
  • питома вага та хімічний аналіз;
  • фізико-механічні показники - плинність, внутрішнє тертя, пористість, просідання при зволоженні, морозне пучення і т.д.

Перелічені показники неможливо визначити «на око». Щоб отримати об'єктивні дані, геологи бурять свердловини в кількох точках ділянки, витягують звідти зразки ґрунту, ретельно запаковують і відвозять із собою для подальшого вивчення. Буріння є початковим етапом дослідження, якого найважливіша частина виконується в лабораторних умовах з допомогою спеціального устаткування. Методи дослідження перераховані у профільних ДСТУ та інших нудних, але необхідних нормативних документах.

Розгляньте фото, на якому показано таблицю з реального звіту геології. Її зміст відповідає вимогам, що висуваються до подібних досліджень. Дані, які містяться, надзвичайно важливі для розрахунку параметрів фундаменту майбутнього будинку.

Відомості про ґрунтові води

Глибина розташування ґрунтових вод – дуже важлива інформація. Якщо водоносний шар проходить близько до поверхні, то при будівництві доведеться нести додаткові витрати на дренаж ділянки, а також приділити пильну увагу гідроізоляції фундаменту та стін. При цьому слід врахувати, що влітку рівень води може залишатися порівняно невисоким, а під час весняного танення снігу та осінньої сльоти – підвищуватись до небезпечної межі.

Геологічний звіт містить всеосяжні відомості про гідрологічну обстановку, включаючи висоту підйому та хімічний аналіз води. Якщо волога містить агресивні сполуки, звичайний бетон та сталева арматура під їх впливом можуть зруйнуватися протягом кількох років. Для зведення фундаменту в таких важких умовах доведеться використовувати спеціальні склади, які будуть не по зубах підступної вологи.

Інженерно-геологічні розрізи

Отже, ми з'ясували, що для одержання зразків ґрунту потрібно бурити свердловини. Тепер розглянемо, скільки їх знадобиться для адекватного дослідження та з якої глибини потрібно забирати зразки.

Як правило, кількість свердловин та їх глибина залежить від поверховості майбутнього будинку:

  • для одноповерхової будівлі бажано зробити 4-5 проб у різних місцях ділянки, глибина буріння становить 4-6 метрів;
  • для двоповерхового та мансардного – 3 проби з бурінням на глибину 6-8 метрів;
  • для триповерхового та вище – 2 проби із заглибленням більш ніж на 8 метрів.

Якщо передбачається пальовий фундамент, занурення бурильної установки повинно бути максимальним для обраної кількості поверхів. Кількість свердловин може збільшитись, якщо проби покажуть наявність пливуна, торфу та інших небезпечних шарів ґрунту.

У звіті обов'язково вказують як кількість взятих проб, а й розташування свердловин на плані ділянки. Подана схема є істотною підмогою при виборі місця для дому та розрахунку навантаження, що перерозподіляється фундаментом на ґрунт. Крім того, вона є підставою для виконання інженерно-геологічних розрізів. Так називають схему розташування геологічних шарів, на яких показано їх чергування, товщина та глибина залягання кожного шару.

Скільки коштує зробити геологію ділянки та як знизити витрати

Середня ціна геологічного дослідження для Києва та області коливається в межах 7-8 тисяч гривень. Чи багато це чи мало? Судіть самі. Витрати на будівництво будинку середніх розмірів становлять 2-3 мільйони гривень. Нескладний розрахунок показує, що 7-8 тисяч становлять лише 0,3% від загальної суми.

Як бачимо, витрати не такі вже й великі, зате результат дослідження служить гарантією надійності будівельних конструкцій. Не треба боятися раптового просідання або зимового пучення ґрунту, появи тріщин або руйнування фундаменту під дією ґрунтової вологи. Грамотна геологія ділянки – це своєрідний страховий внесок, що гарантує спокійне та щасливе життя у новому будинку.

Але це ще не все. Існують ситуації, коли геологія під будівництво допомагає уникнути непотрібних витрат. Наприклад, сусіди будують на заглибленому плитному фундаменті, а це дуже дорога основа. Якщо геологічні дослідження покажуть, що на вашій ділянці можна обійтися дрібнозаглибленою стрічковою конструкцією, то різниця у вартості становитиме не менше мільйона гривень. Чи варто нести солідні додаткові витрати, щоб зводити будинок із багаторазовим запасом міцності? Досвідчені будівельники вважають такі витрати зариванням грошей у землю, причому в буквальному значенні.

Коли ощадливість призводить до втрат

Улюблене заняття мешканців нашої країни – робити щось власноруч, без залучення професіоналів. Якщо йдеться про відносно нескладні роботи, то таке прагнення можна лише підтримати. Але деякі геологи-аматори у спробах заощадити насправді закладають фундамент майбутніх проблем. Методи, з яких здійснюються спроби створити геологію ділянки з мінімумом витрат, досить різноманітні.

Рівняння на сусіда

Найпростішим варіантом економії є екстраполяція даних сусідньої ділянки на власну. Якщо у сусіда дані геологічних досліджень підтвердили наявність стійких ґрунтів і відсутність проблем, то й у геолога-аматора на ділянці все теж має бути добре. Однак на практиці трапляється всяке, і земні надра можуть давати вкрай неприємні сюрпризи. Тому в жодному разі не варто покладатися на «метод сусіда».

Сам собі геолог

Деякі забудовники переконані, що геологія ділянки своїми руками – справа досить проста, а головне – надійна. Навіщо платити заїжджому фахівцю, коли можна скористатися надійними народними методами:

  1. оглянути поверхню ґрунту, переконатися, що вона скрізь однакова, та заспокоїтися;
  2. вилити в кількох місцях по відру води на землю і за допомогою секундоміра підтвердити, що вона скрізь вбирається з однаковою швидкістю, а отже, має однорідний склад;
  3. пробурити кілька коротких свердловин садовим буром та оцінити пухкість верхнього шару ґрунту.

Це найпоширеніші методи «геологічних випробувань». Зайве говорити, що практична користь таких вправ дорівнює нулю.

Біда в тому, що на підставі такої інформації неможливо передбачити, як поводяться ґрунти в різних погодних умовах – наприклад, після сильного зволоження або замерзання. Відповіді на ці та інші актуальні питання можна отримати тільки в результаті лабораторного дослідження, яке "геологія своїми руками" виконати не здатна.

На чашах терезів – відсутність реальних даних з геологічної обстановки ділянки, через що проектувальник не зможе зробити достовірний розрахунок. А оскільки забудовник сам не надав архітектору потрібних даних, то й вина за можливі негативні наслідки цілком лягає на любителя заощаджувати.

Сподіваємося, що тепер ви краще розумієте, наскільки важливим є проведення геологічних досліджень перед початком будівництва. Співробітники нашої компанії готові проконсультувати вас з будь-яких питань та підказати способи скорочення витрат. Але при цьому важливо зберегти безпеку майбутнього будинку та його основи – міцного, надійного фундаменту.

Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70