Коли розмір має значення. Визначаємо габарити майбутнього будинку
Автор статті: Олександра Тарко, архітектор компанії Profikarkas
Найважливішою характеристикою майбутнього будинку є його розміри. Більше квадратних метрів – більше різноманітних кімнат, які члени сім'ї можуть використати для потреб. Але надто простора площа зробить будинок незатишним і надто затратним в утриманні, не кажучи про те, що забудовник може банально не потягнути надмірно масштабний проєкт з погляду фінансів. Грамотний архітектор-проєктувальник зобов'язаний допомогти замовнику у пошуку балансу між бажаннями, можливостями та доцільністю. У цій статті ми викладемо основні принципи, дотримуючись яких ви зможете самостійно обчислити оптимальні габарити будинку своєї мрії.
ЗМІСТ
Основні критерії вибору розмірів будинку
Типові рішення щодо розмірів будинків
Кому підійде будинок до 100 м2
Визначаємо розміри приватного будинку для сім'ї з двома дітьми
Основні критерії вибору розмірів будинку
Великі розміри – далеко не головний фактор, який робить будинок зручним та затишним. Крім особистих переваг, існують зовнішні обставини, які не можна ігнорувати. На вибір розмірів впливають чотири важливі критерії, і зараз їх перерахуємо.
Ділянка
Чи знаєте ви, що перший крок, що обмежує вибір габаритів майбутнього будинку, зроблено в момент покупки ділянки? Від розташування його кордонів залежить, якого розміру будинок можна звести, не порушуючи чинних нормативів безпеки. Перше, що потрібно зробити після оформлення прав власності на землю – це зробити геодезію ділянки. Завдяки йому забудовнику легко визначити межі, де дозволяється будувати будинок.
Усі плани будинків, які привернуть вашу увагу, доведеться порівнювати з плямою забудови. Якщо хоча б один з кутів будівлі перетне межу плями, від проєкту доведеться відмовитися, оскільки адміністрація заборонить його зведення. Геодезія показує допустимі відстані між стінами будинку та огорожами, інженерними магістралями, іншими будівлями, що є на ділянці. Правила, що регламентують ці параметри – не чийсь каприз, а вимоги безпеки, порушення яких може призвести до неприємних наслідків.
Поверховість
Розмір ділянки впливає на кількість поверхів у будинку. Так, якщо пляма забудови невелика, то одноповерховий будинок може бути занадто великим, щоб вписатися в його межі. Другий поверх або мансарда – відмінне рішення для маленької ділянки або наділу з нестандартними, порізаними контурами. Двоповерхові будинки, крім компактності, мають низку переваг - наприклад, знижуються витрати на зведення квадратного метра. Після введення в експлуатацію менше доведеться платити за опалення. Крім того, кімнати на другому поверсі мають вищий рівень приватності – в деяких випадках це є вагомою перевагою.
Склад сім'ї
Слід заздалегідь визначитися, на скільки постійних мешканців розрахований будинок. Зрозуміло, що чим більше членів сім'ї, тим просторішим він має бути. Крім того, слід врахувати:
- кількість та стать дітей – в ідеалі, кожному потрібна окрема кімната, але не завжди такий план реалізується щодо двох братів або двох сестричок, а ось різностатевих дітей селити в одній кімнаті не можна;
- вік – наприклад, якщо в сім'ї троє дітей, старший і двоє молодших, то відомо, що старша дитина через кілька років зросте і житиме окремо;
- різні покоління – якщо із забудовником житиме літній родич, йому знадобиться окрема тиха кімната на нижньому поверсі;
- майбутні діти – якщо такі плани є, бажано заздалегідь підготувати дитячу кімнату;
- гості – якщо їх візити будуть частішими, без гостьових кімнат не обійтися;
- няня, покоївка, інші помічники по будинку - кожному з них знадобиться хоча б невелика, але окрема кімната.
Якщо хоча б один із дорослих членів сім'ї регулярно працює вдома, йому знадобиться робочий кабінет. Можливо, захочеться виділити окремі приміщення для хобі та захоплень. Перераховувати можливі варіанти потреб можна довго.
Фінанси
«Хотілки» можуть бути надзвичайно масштабними, але чи є можливості для їхнього задоволення? Слід визначитися із загальною сумою витрат, перевищити яку ви не зможете без вагомих причин. Бюджет є визначальним фактором не тільки для розмірів будинку, але й для матеріалів/технологій, які будуть використані для будівництва. Необхідно тверезо оцінювати межі своїх фінансових можливостей, щоб не опинитися з порожнім гаманцем у розпал будівельних робіт.
Типові рішення щодо розмірів будинків
Ми розуміємо, що кожен забудовник має власну думку про те, як повинен виглядати ідеальний збірний будинок. Для одного це шикарний особняк із десятком спалень та ванних, інший заживе приспівуючи у компактному будиночку з двох-трьох кімнат, площа якого не дотягує навіть до ста «квадратів». Однак практичний досвід дозволяє нам виділити типові рішення, найбільш популярні серед замовників і які залежать, насамперед, від складу сім'ї. Пропонуємо ознайомитись із цими рекомендаціями – можливо, вони будуть вам корисні або допоможуть зробити власний вибір.
Кому підійде...
... дім площею до 100 м²
Як правило, проєкт маленького будинку швидкого складання викликає інтерес або молоді сім'ї з одним-двома дітьми, або пара зрілого віку, чиї дорослі діти живуть окремо. Мінімальний розмір будинку обмежує витрати на будівництво будинків цілком доступною сумою, так само економні витрати на утримання житла. Планування будинку просте і включає приміщення, без яких не обійтися: дві або три спальні невеликого розміру, один-два санвузли, вітальня з кухнею. Службові приміщення – котельня та вхідний тамбур.
... дім площею 100-150 м²
У цьому сегменті популярні проєкти невеликих двоповерхових будинків та рішень мансардного типу, оскільки вони економічніші у будівництві та експлуатації, ніж одноповерхові. Це відмінний вибір для сім'ї з 4-5 осіб, що включає сімейну пару із двома-трьома дітьми. Планування включає три спальні та всі необхідні приміщення, у тому числі гараж, розрахований на одну машину.
... дім площею 150-200 м²
Житло такого розміру не можна назвати компактним. Його вибирають середні та великі сім'ї, що налічують більше чотирьох осіб. Будинок легко вміщує 3-4 спальні, робочий кабінет та кімнату, присвячену захопленням господарів – тренажерний зал, майстерню чи бібліотеку. Одна з кімнат зазвичай проєктується як майстер-спальня з санвузлом та вбиральні. Поруч із кухнею розташовується комора. Ванні кімнати досить просторі. Канадські будинки такого розміру зручні для проживання кількох поколінь сім'ї.
Zz230 – проєкт одноповерхового будинку з мансардою 181 м2.
Zz4 – будинок 175 м², зведений на два поверхи
... дім площею від 200 м²
Проєкти площею понад 200 м² є зручними для багатодітних сімей, а також для спільного проживання кількох поколінь або для тих, хто користується послугами няні та помічників по господарству. Планування включає окремі кімнати для всіх, кому вони потрібні, плюс кілька гостьових спалень, не менше трьох санвузлів, кабінет, їдальню, бібліотеку та низку інших приміщень на вибір власників.
Z199 – одноповерховий проєкт із двомісним гаражем
Zx10 – дворівневий будинок 232 м²
Визначаємо розміри приватного будинку для сім'ї з двома дітьми
Декілька років тому найбільш зручними для проживання сім'ї з чотирьох осіб вважалися будинки площею від 200 м². Але обставини змінилися, і сьогодні найбільш затребуваним стало компактніше житло. У ціні тепер не великі розміри, а раціональне використання площі, енергетична ефективність та економічність у змісті. Практика показує, що для сім'ї із двох дорослих та двох дітей стандартні розміри будинків сьогодні становлять 100-150 м². Давайте разом подивимося, як ми дійшли такого висновку.
Приміщення, без яких не обійтись
Навіщо нам потрібен будинок? Щоб було де спати і займатися своїми справами, приймати гостей і готувати їжу, підтримувати чистоту тіла та доглядати дітей, зберігати продукти та речі, прати та упорядковувати одяг. Для всіх цих занять потрібні спеціальні приміщення.
Щоб канадський будинок відповідав мінімальним вимогам сучасного комфорту, має бути:
- одна або кілька спалень;
- вітальня та кухня;
- ванна кімната і туалет або суміщений санвузол;
- передпокій/тамбур;
- технічне приміщення, котельня.
Перелічені кімнати складають мінімальний набір, який може бути розширений за бажанням забудовника та за наявності можливостей.
Пропонуємо вивчити таблицю типових розмірів кімнат у приватному будинку. Ці габарити можна використовувати як приклад, але у вашому проєкті можуть бути зовсім інші цифри.
Ганок | 2 м2 |
Передпокій | 3-5 м2 |
Вітальня + кухня | 30-40 м2 |
Кухня (якщо окремо) | 10 м2 |
Складське приміщення | 3-4 м2 |
Ванна кімната | 8-10 м2 |
Спальня | 13-15 м2 |
Газова котельня | 6-7 м2 |
Гардеробна | 2,5-3 м2 |
Сполучні приміщення (коридори, сходи) | + 10-15% |
Нескладно підрахувати, що площа будинку з двома спальнями складе не менше 88 м2, максимальний розмір такого будинку не перевищуватиме 120 м². Двома спальнями може обійтися сім'я з однією дитиною, але якщо дітей двоє, то знадобиться, як мінімум, три спальні та два санвузли. Тобто, розрахункові габарити будинку будуть лежати в межах 100-150 м ².
Чи потрібен вам просторий будинок?
Майже кожен мешканець мегаполісу, який провів півжиття в тісноті багатоповерхівок, мріє про просторий будинок, в якому знайдеться місце для чого завгодно. Кожній дитині – по окремій кімнаті! Двадцятиметрова ванна кімната! Кабінет, спортзал, бібліотека та окремо – спеціальна кімната для зберігання колекції марок чи винних пляшок! Широту мрії легко зрозуміти, але нерідко вона нещадно розбивається при зіткненні з реальністю.
По-перше, великий будинок вимагає великих витрат на будівництво, які по плечу далеко не кожному забудовнику. По-друге, взимку витрати на опалення становитимуть чималу суму. По-третє, просто уявіть, як ви, чортихаючись, день у день пилососите нескінченні кімнати. Звичайно, можна доручити прибирання спеціально навченим людям, але це ще одна стаття додаткових витрат. А є ще по-четверте, по-п'яте і так далі.
Багаторічна практика проєктування будинків показує: якщо в будинку є кімнати, в які ви заходите не частіше, ніж раз на три-чотири дні – без них можна обійтися.
Навіть якщо фінансове становище дозволяє побудувати будинок з «зайвими» кімнатами – краще відмовитися від цієї витівки. Вкладіть заощаджені кошти в цікавий індивідуальний проєкт, дорогі та якісні матеріали, висококласну побутову техніку. Збільште розміри спалень, вітальні та кухні. Затишний і зручний будинок стане для вас предметом гордості та місцем, куди приємно повертатися з наймальовничіших куточків світу.
Ваш комфорт - це зручне планування, продуманий дизайн, якісні меблі. Але планування в цьому ряду стоїть на першому місці, і команда Profikarkas подбає про те, щоб ви залишилися задоволені своїм новим будинком.
Ви вже ознайомились із нашим портфоліо? Напишіть, які реалізації найбільше сподобалися, в коментарях під статтею↓
ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:
Чи будуєте ви енергоефективні та пасивні будинки?
За бажанням замовника ми будуємо і енергоефективні каркасні будинки, і пасивні будинки. Споживання енергії енергоефективного будинку в 20 разів менше від звичайного каркасного будинку. Це можливо, оскільки в грудні 2017 року інженери нашої компанії пройшли навчання в німецькому інституті Пасивного будинку з проєктування та будівництва пасивних будинків.
З чого складаються стіни будинків, які ви будуєте?
Базові складові наших стін та перекриттів – це дерев'яний каркас та мінеральна вата. На заводі стіни обшиваються ОСП зовні, зсередини гіпсокартоном, усередині стін монтуються заставні під електрику. Такі стіни вони повністю готові для інженерних робіт, зовнішньої обробки та внутрішньої, не вимагають вирівнювання.
Чим каркасно-панельні будинки, які будує ваша компанія, краще за традиційні цегляні або побудовані за іншою традиційною технологією?
Основні переваги – швидкість зведення та економічність проживання.
Нижче наше відео про всі переваги збірного будинку: