Вибираємо матеріали та кольори зовнішньої обробки фасадів
Автор статті: Олексій Сухар, архітектор компанії Profikarkas
Кожен, кому довелося будувати новий будинок або ремонтувати старий, добре пам'ятає, наскільки складним був вибір оздоблювальних матеріалів та кольору для облицювання фасаду. Величезна різноманітність варіантів будь-кого приведе в розгубленість, особливо якщо залучати до вирішення проблеми родичів і друзів – адже кожен має свою цінну думку. Ми вирішили трохи допомогти людям, які опиняються в аналогічній ситуації, розповівши про найбільш популярні облицювальні матеріали, розібравши їх переваги, а особливо недоліки. Тепер вам буде легше зіставити варіанти і зупинитися на найкращому для вашого будинку.
ЗМІСТ
Матеріали для облицювання фасаду, їх плюси та мінуси
Облицювання натуральним або штучним каменем
Як вибрати колір фасадного оздоблення
Матеріали для облицювання фасаду, їх плюси та мінуси
Для початку зупинимося на основних вимогах до фасадного оздоблення. Середній споживач оцінює будь-які матеріали за трьома основними критеріями: зовнішнім виглядом, вартістю та сукупністю експлуатаційних характеристик. Наше основне завдання – розібрати властивості кожного з оздоблювальних матеріалів, що використовуються для облицювання фасадів, та з'ясувати, наскільки він придатний для вирішення конкретних завдань.
Але спочатку потрібно визначитися, чого ми чекаємо від зовнішнього покриття стін, і які якості повинен мати оздоблювальний матеріал. У переліку пріоритетів:
- міцність, стійкість до зношування, відсутність тріщин та інших пошкоджень;
- водостійкість, паронепроникність;
- міцне зчеплення з основою, якщо застосовуються «мокрі» або клейові технології укладання;
- морозостійкість не нижче 50 циклів заморожування-відтавання;
- екологічність, відсутність шкідливих випарів як у звичайному стані, так і після нагрівання чи зволоження.
Якщо обробка використовується в умовах промислового міста, вимоги до неї стають жорсткішими. На неї впливають не тільки кліматичні фактори (вітер, мороз, сонячне світло та ін.), а й вихлопні гази автомашин, їдкі промислові викиди, кислотні дощі та інші «принади» технічної цивілізації. Міська забудова - це високий рівень пилу, що осідає на стіни будинків, які через це швидко забруднюються і темніють. Для видалення пилу часто використовують промивання під тиском миючим складом з абразивними частинками. Пил, звичайно, видаляється повністю, але на поверхні обробки залишаються мікродрапини, через які згодом бруд налипає ще швидше, а очищається набагато гірше. Тому краще мити стіни звичайною чистою водою, щоб облицювання прослужило якомога довше.
А тепер перейдемо до вивчення властивостей конкретних оздоблювальних матеріалів.
Фасадна цегла
Поряд з декоративною штукатуркою, цегла для облицювання фасадів в нашій країні є лідером із застосування в приватному житловому будівництві. У цьому немає нічого дивного: суворий клімат з довгими, морозними зимами та спекотним літом вимагає, щоб стіни були товстими, а їхнє оздоблення – максимально добротним. Тільки в Україні проєкти цегляних будинків з гаражем перебувають у топі переваг забудовників, тоді як європейські користувачі вибирають менш затратне та легше каркасне будівництво.
Чим приваблює забудовників облицювальну цеглу? У нього чимало переваг:
- Довговічність. Обклавши будинок цеглою, можна забути про проблеми з обробкою на все життя, адже цей матеріал служить, в середньому, близько 80 років. Якщо взяти клінкерний сорт, то облицювання простоїть не менше півтора століття.
- Теплоізоляція. Порожнечі всередині тіла цегли не тільки знижують його немалу вагу, але й сприяють утриманню тепла в будинку. Коефіцієнт теплопровідності у цегляного облицювання один із найнижчих із усіх матеріалів.
- Стійкість до зовнішніх факторів. Дощові та талі води, інтенсивний сонячний ультрафіолет, суворі морози та сильні вітри анітрохи не ушкоджують міцного цегляного облицювання.
- Екологічність. Тут все зрозуміло: цеглу роблять з натуральної сировини, тому вона екологічно нейтральна.
- Негорючість. Високотемпературний випал робить цегляне облицювання стійким до вогню.
- Простий догляд. Щоб прибрати осідаючий пил, стіни іноді миють чистою водою зі шланга.
- Естетика. Цегляне облицювання надає будь-якому будинку респектабельного, солідного вигляду, який зберігається протягом багатьох десятиліть.
Якщо ж говорити про недоліки матеріалу, то вони, безумовно, є, і найважливіший для споживачів – це висока вартість обробки фасаду цеглою. Крім ціни самого матеріалу, доводиться враховувати його велику вагу ще на етапі проєктування будинку, щоб закласти досить потужний фундамент. Тобто, до загальної суми додаються витрати на проєктну адаптацію фундаменту до збільшеної ваги стін, а також кошти на спорудження більш потужного, ніж зазвичай фундаменту. Проте всі витрати окупаються тривалим експлуатаційним терміном облицювання, адже витрачатись на її ремонт більше не доведеться ніколи в житті.
Порада: Не заощаджуйте на якості цегли! На низькосортному облицюванні можуть проступати білі розводи - так звані висоли. Вони не тільки псують вигляд стін, а й погіршують їхню міцність. Висоли з'являються, якщо у складі цегли або розчину кладки міститься більше 0,6% лугів. Добросовісні виробники не допускають нічого подібного.
Штукатурка фасаду
Не менш затребуваною обробкою, ніж цегла, служить штукатурка фасаду будинку. Багато хто недооцінює цей вид зовнішнього покриття, вважаючи його недовговічним і неміцним, проте сучасні штукатурні суміші задовольняють найсуворіші запити. Вони служать не менше двох десятків років, зберігаючи при цьому свіжість фарб та цілісність покриття. Вагомим аргументом на користь фасадної штукатурки залишається її вартість, значно менша, ніж витрати на будь-яке інше облицювання. Високотехнологічні добавки роблять склади морозостійкими, еластичними, надають їм брудовідштовхувальні властивості тощо.
У переліку переваг штукатурки слід згадати такі якості:
- Різноманітність дизайнів. Штукатурка - відмінне зовнішнє покриття для тих, хто хоче створити оригінальний архітектурний образ без суттєвого вкладення коштів. Найширша палітра відтінків доповнюється різноманітністю фактур, що досягається за рахунок різних наповнювачів – мармурової чи гранітної крихти, металевої стружки, слюдяних включень, різноманітних волокон, дрібних камінчиків тощо. Не варто забувати про структуруючі валики і трафарети, різні методи набризку і напилення.
- Стійкість до зовнішніх дій. Завдяки добавкам штукатурний шар не пропускає вологу, не тріскається від морозу, не вигоряє під інтенсивним сонячним промінням.
- Самоочищення. Багато видів штукатурних покриттів мають здатність відштовхувати бруд і пил.
- Простота укладання. Впоратися з нанесенням штукатурки за потреби може і непрофесіонал. Але все ж таки обробка фасаду приватного будинку повинна виконуватися кваліфікованим майстром-штукатурою, який зробить роботу якісніше і в кілька разів швидше.
- Довговічність. Термін служби фасадної штукатурки становить 20 років та більше. Зрозуміло, для цього потрібно ретельно дотримуватися всіх технологічних вимог під час оштукатурювання стін.
Але якою б не була хороша штукатурка, недоліки є і в неї. Насамперед, мова йде про невисоку міцність покриття. Випадковий удар чи зіткнення з твердим предметом – на поверхні залишається вм'ятина чи глибока подряпина. Крім того, перед початком штукатурних робіт потрібно ретельно підготувати стіни: зняти шар старої обробки, знежирити, вирівняти, проґрунтувати.
Порада: Якщо збираєтеся штукатурити стіни каркасного типу, початковим етапом має стати утеплення фасаду будинку не менше 5-сантиметровим шаром пінополістиролу або мінеральної вати. Це необхідно, щоб підвищити стійкість до вітрового навантаження.
Облицювання натуральним або штучним каменем
Плити з натурального каменю - найдорожче оздоблення фасаду будинку. Будинок, облицьований каменем, набуває солідного, монументального вигляду, який зберігається протягом життя кількох поколінь. Кам'яному облицюванню не загрожує дощ, сніг і морози, воно не вигоряє під палючим літнім сонцем, не завдає шкоди навколишньому середовищу. Його неможливо випадково пошкодити – природний камінь дуже близький до вічності. Різноманітність порід та сортів каменю дозволяє вибрати майже будь-яку колірну гаму фасаду, виключаючи лише інтенсивні та яскраві відтінки. Але за кам'яне облицювання доведеться викласти чималу суму – матеріал коштує дорого, до того ж облицювальні роботи складні та вимагають високого професіоналізму виконавців.
Дещо доступніший середньому забудовнику за вартістю штучний камінь. За споживчими характеристиками він не поступається натуральним аналогам, але обходиться дешевше. Монтаж на стіну не становить великої складності, так як плити стандартної форми забезпечені замками, що спрощують і прискорюють збирання облицювання. Дизайнерські можливості штучного каменю надзвичайно широкі: це не тільки імітація природних мінералів, а й різноманітні колірні та фактурні експерименти, що дозволяють втілювати нетривіальні архітектурні ідеї.
Фасадна клінкерна плитка
Виготовлена з червоної або жовтої глини клінкерна плитка на практиці довела, що є зносостійким та довговічним матеріалом. У XIX столітті її використовували для мощення доріг, але з появою асфальту та бетону потреба у плитці у шляховиків відпала. Зате як фасадне облицювання вона не втрачає популярності досі, оскільки має безліч очевидних переваг:
- Міцність. Клінкерну плитку виготовляють із спеціальної сланцевої глини, яку під тиском поміщають у форму та обпалюють при температурі не менше 1100°С. В результаті виходить однорідний матеріал, що по міцності не поступається керамограніту.
- Стійкість до дій. Завдяки відсутності глибоких пор клінкерна плитка не вбирає вологу і витримує не менше 300 циклів заморозки. На неї не впливають опади (зокрема кислотні дощі), перепади температури, інтенсивне сонячне випромінювання та інші природні чинники.
- Довговічність. Клінкерне облицювання фасаду служить не менше 80 років.
- Простий догляд. Бруд не в'їдається в поверхню плитки завдяки відсутності пор. Щоб очистити фасад, достатньо обдати його водою із шланга.
- Екологічність. Глина, з якої виготовляють плитку, є природною, повністю безпечною сировиною.
- Дизайн. При виготовленні клінкерної плитки не використовують барвників, колір матеріалу надає вигляду оригінальної сировини. Колірна гама варіює від блідо-жовтого та кремового до густо-коричневого кольору. Структура поверхні різноманітна: є гладкі та шорсткі, глянсові та засклені варіанти.
Недоліки матеріалу випливають із його переваг. Жорстка однорідна структура робить плитку тендітною, через що транспортувати її досить складно. Для безпечного перевезення потрібна спеціальна упаковка. Складна технологія високотемпературного випалу позначається на ціні: клінкерна плитка обходиться дорого і доступна не всім забудовникам. Тим не менш, це один з найкращих облицювальних матеріалів у приватному та малоповерховому будівництві.
Фіброцементні панелі
Недорогий і міцний фіброцемент був винайдений близько ста років тому, але тоді для його виготовлення використовували азбестове волокно, яке негативно впливає на здоров'я людей. В даний час азбест замінили на целюлозу, базальтове та арамідне волокно. Панелі для фасаду будинку з фіброцементу захищають стіни від дощу та снігу, сонця та морозу, розсіюють шуми та утримують тепло всередині будинку. Крім того, варто відзначити й інші плюси:
- Простий монтаж. Фіброцементні панелі встановлюють на решетування за технологією вентильованого фасаду. Кріплення – цвяхами, шурупами, замковим з'єднанням. Не потрібно заздалегідь вирівнювати стіни, а роботи можна проводити навіть узимку.
- Теплошумоізоляція. Волокна в товщі фіброцементної маси ефективно гасять звукові хвилі та покращують теплоізоляційні властивості матеріалу.
- Екологічна чистота. Цемент та мінеральні наповнювачі становлять близько 90% маси фіброцементу.
- Простий догляд. Поверхня панелей має здатність до самоочищення, тому що пил і бруд не в'їдаються в пори.
- Пожежна безпека. Фіброцемент не горить і перешкоджає розповсюдженню вогню.
- Вартість. Доступна ціна – важливий аргумент на користь панелей.
Однак тим, хто хоче використовувати цей вид облицювання, слід знати, що фіброцемент при тривалому контакті здатний вбирати вологу, причому в досить чутливому об'ємі до 10% маси. Через це він набухає, а лінійні розміри панелей збільшуються до 2%. Проблема усувається ретельною гідроізоляцією фундаменту. Крім того, можна покрити плити водостійким лаком або вибрати матеріал із вже наявним покриттям.
Ще один недолік фіброцементу – невисока міцність. Для фасаду будинку вона не критична, але в багатоповерховому будівництві панелі не використовують саме з цієї причини.
Планкен на фасаді
Оформлення фасаду за допомогою планкену – популярний тренд еко-стилю. Фасадний планкен – це тонка дошка (15-24 мм) з деревини твердих порід, піддана спеціальному обробленню. Для планкена беруть найбільш якісний пиломатеріал, добре просушений та позбавлений вад. Усі чотири фаски заокруглюють, щоб отримати максимально виразну поверхню. Дошки ретельно обробляють захисними сумішами для продовження терміну служби. Слід зазначити, що у функції планкена рідко входить захист стін – як правило, його використовують тільки в декоративних цілях. Тим не менш, матеріал задовольняє досить жорстким вимогам:
- екологічний, оскільки виготовлений з натуральної деревини;
- довговічний, завдяки обробці служить не менше 30 років без ремонту та заміни;
- стійкий до зовнішніх факторів, до яких входить дощова та тала вода, морози, сонячні промені, перепади температури та вологості;
- простий у монтажі, кріпиться на стіну звичайними саморізами-шурупами;
- естетичний, здатний сформувати унікальний дизайн фасаду за рахунок використання різних порід дерева, тонуючих покриттів та способів укладання.
На жаль, деревина вищого ґатунку, з якої зазвичай виготовляють планкен – дорога сировина. До того ж звичайною сосною тут не обійтися, потрібна хоча б модрина. Це дерево з роками не псується і лише стає міцнішим. Але якщо хочеться заощадити, можна взяти пиломатеріал сортом нижче. Незначні природні дефекти – сучки, смоляні вкраплення – роблять малюнок більш виразним і не позначаються на термін служби. Щоб зберегти зовнішній вигляд дощок, необхідно відразу після монтажу покрити їх прозорим або тонуючим водостійким лаком, а потім періодично оновлювати покриття.
Фальц-панелі для фасаду
Щодо нового фасадного матеріалу поки не знайшов широкого поширення в нашій країні, проте професіонали вважають його досить перспективним. Фальц-панелі зазвичай використовують як покрівельне покриття. Це довгі та вузькі металеві листи із полімерним захисним покриттям, краї яких загнуті особливим чином у вигляді замкового з'єднання. У процесі монтажу краї сусідніх листів з'єднують, отримуючи акуратний герметичний шов. Монтаж фальц-панелей на фасади приватних будинків дозволяє отримувати практично монолітний зовнішній шар, який ідеально захищає стіни від вологи, сонця, протягів та інших руйнівних впливів.
Неординарна естетика фальц-фасаду чудово поєднується із сучасною архітектурною стилістикою (барнхаус та інші стилі). Термін служби залежить від товщини металу та якості полімерного шару. Так, при використанні листової сталі 1 мм та багатошарового покриття (оцинковка+полімер) фасад здатний прослужити до 150 років. Матеріал використовується з будь-якими стінами – дерев'яними, бетонними, цегляними, газобетонними, каркасними та ін. Вода скочується з фальц-панелей, не затримуючись на гладкій поверхні, і змиває з неї пил та забруднення. Полімерне покриття захищає метал від корозії.
Фальц-панелі монтують на решетування за технологією вентфасаду. Проте є різниця: щоб не чути гуркіт крапель дощу по металу, необхідно передбачити шумоізолюючий шар, що поглинає звукові хвилі та демпфує вібрації. Якщо панелі встановлені на даху, обов'язково знадобляться снігозатримувачі, щоб ніхто не постраждав через сходження з даху снігової маси. Крім того, знадобиться потужне заземлення, оскільки метал накопичуватиме статичні заряди.
Сайдинг для фасадів
Говорячи про сайдінг, зазвичай мають на увазі пластикову ПВХ дошку, що стала популярною завдяки низькій ціні та простоті монтажу. Але насправді існує безліч видів сайдингу: керамічний, фіброцементний, металевий, дерев'яний та ін. Більшість їх відрізняються довговічністю і презентабельним дизайном. На відміну від них вініловий сайдинг ні тим, ні іншим похвалитися не може. Вже через кілька років після монтажу через морози та сонячний ультрафіолет він стає крихким, кришиться, вицвітає і перестає бути захистом для стін будинку.
Фасадна м'яка черепиця
Ще одне покрівельне покриття з успіхом використовується для облицювання стін – бітумна або м'яка черепиця. Її випускають у вигляді маленьких прямокутних плиток, нижній зріз яких часто оформлений фігурними вирізами. На стінки плитки монтують пошарово, починаючи з нижнього ряду. Обов'язкова умова: верхній ряд повинен нахльостувати на нижній, як риб'яча луска, щоб унеможливити затікання води. Виходить красиве та незвичайне облицювання. Завдяки невеликим розмірам плиток у відходи йде незначна частина матеріалу.
Якщо використовувати черепицю з прямим нижнім краєм, малюнок імітуватиме цегляну стіну, з фігурним – оздоблення буде більш яскравим і незвичайним. Однак, м'яка черепиця підійде не для кожного проєкту. Наприклад, будинкам класичної архітектури вона категорично протипоказана як фасадне облицювання. Найкраще такий декор підійде для об'єктів із гранично лаконічним та функціональним фасадом без архітектурних надмірностей.
М'яка черепиця на фасаді має ряд переваг:
- практичністю;
- тривалим періодом експлуатації;
- міцністю на розрив, стійкістю до деформацій та вигинів;
- стійкістю до зовнішніх впливів – вологи, сонячного світла, перепадів температури;
- доступною вартістю;
- невеликою вагою, що не створює зайвого навантаження на фундамент та стіни.
Приступати до облицювання стін можна лише у міжсезоння, оскільки матеріал чутливий до коливань температури. У спеку бітумна основа черепиці надто розм'якшується і деформується, а за низької температури погано схоплюється клейовий склад, через що окремі фрагменти можуть відпадати.
Як вибрати колір фасадного оздоблення
Існують певні методики підбору гармонійних колірних поєднань. Багато хто з них досить складний і вимагає наявності професійних навичок. Ми пропонуємо скористатися напрацюваннями шведського психолога Люшера. Складена за його методикою таблиця допоможе вибрати оптимальне поєднання відтінків.
Покрівля/ Стіни |
Червоний |
Помаранчевий |
Вишневий |
Темно- |
Синій |
Темно- |
Шоколад- |
Корич- |
Темно- |
Білий |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
Бежевий |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
4 |
5 |
Жемчужно-сірий |
4 |
3 |
5 |
2 |
4 |
4 |
3 |
4 |
4 |
Розовий |
2 |
2 |
5 |
5 |
4 |
5 |
5 |
3 |
5 |
Жовтий |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
4 |
5 |
Салатовий |
5 |
3 |
4 |
3 |
3 |
3 |
5 |
5 |
5 |
Бірюзовий |
2 |
2 |
4 |
2 |
2 |
2 |
2 |
5 |
4 |
Світло-голубий |
3 |
2 |
5 |
3 |
4 |
5 |
5 |
3 |
5 |
Основні принципи колірних рішень для фасадів
- Цоколь бажано витримати в темній гамі кольорів, так як ця частина будинку забруднюється швидше за інші.
- Якщо є елементи окантовки, фарбуйте їх у близькі кольори стін відтінки.
- Інші елементи фасаду – віконні та дверні рами, водостоки, гаражні двері, жалюзі та ролети – повинні бути витримані в одному кольорі.
- Світлий відтінок стін візуально збільшує будинок, темний зменшує.
- Покрівля мансардних будинків не повинна бути світлою, щоб не привертати до себе надмірну увагу. Стіни будуть здаватися надто маленькими та низькими під величезним дахом. Світлий відтінок допускається, якщо площа даху невелика, порівняно з площею стін.
Варіанти поєднань кольорів
Темний верх та світлий низ. Це класика фасадного дизайну: світлі стіни домінують, темний дах обрамляє картину. Особливо ефектно виглядає фасад із виділеними іншим кольором отворами, цоколем та іншими елементами.
Тон у тон. Витримані в одному кольорі стіни та дах змушують сприймати будинок у вигляді монолітної споруди. Щоб загальне враження не було надто нудним та невиразним, можна додати кілька контрастних деталей. Наприклад – виділити білим кольором звиси покрівлі, віконні та дверні отвори, ганок та водостічну систему.
Світлий верх та темний низ. Такі рішення притаманні сучасній архітектурі. Основний акцент сприйняття спрямований на стіни, обробка яких має бути максимально виразною. Дах у цьому випадку не привертає уваги і просто розчиняється у висоті. Додатковий ефект досягається контрастним виділенням вікон та дверей.
Порада: Вибирати колір обробки фасаду бажано в кілька етапів, розглядаючи матеріал при природному освітленні в різний час доби. Один і той же зразок виглядає зовсім по-різному сонячним днем та похмурим вечором, на східній та на північній стіні. Щоб прискорити процес вибору, одночасно оцінюйте кілька потрібних зразків.
Вибір колірної гами фасаду – справа, яку неможливо доручити комусь іншому. Сприйняття кольору у кожної людини працює по-своєму, тому те, що подобається вашому другу або родичу, у вас може викликати підсвідоме роздратування. Якщо ви хочете, щоб вид власного будинку приносив радість, довіртеся своїм відчуттям та емоціям.
А у вас є ідеї щодо оформлення фасаду? Якщо вам доводилося робити цей вибір, поділитеся своїм досвідом з іншими користувачами в коментарях до статті.
ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:
Чи беретеся ви за будівництво енергоефективних та пасивних каркасних будинків?
Так, за бажанням клієнта ми будуємо і енергоефективні каркасні будинки, і пасивні будинки. Використання енергії енергоефективного будинку в 20 разів менше від звичайного каркасного будинку. Це можливо, оскільки в грудні 2017 року інженери нашої компанії пройшли навчання в німецькому інституті Пасивного будинку з проектування та будівництва пасивних будинків.
З чого ви будуєте стіни будинків?
Основні складові стін та перекриттів – дерев'яний каркас та мінеральна вата. На заводі стіни обшиваються ОСП зовні, зсередини гіпсокартоном, усередині стін монтуються заставні під електрику. Такі стіни повністю готові для інженерних робіт, зовнішньої обробки та внутрішньої, не вимагають вирівнювання.
Чим каркасно-панельні будинки Profikarkas кращі за традиційні цегляні або побудовані за іншою традиційною технологією?
Основні переваги - це швидкість зведення та економічність проживання.
Нижче наше відео про всі переваги збірного будинку: