web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

Економне будівництво – міф чи реальність? Знижуємо витрати без втрати якості

Автор статі: Олексій Сухар, архітектор компанії Profikarkas

Загальновідомий факт: будівництво приватного будинку в переважній більшості випадків коштує дорожче, ніж розраховує на це забудовник. Але відбувається це не незрозумілим містичним чином, а внаслідок певних причин. У цій статті ми розповімо про безпечні та ефективні способи скорочення витрат: про правила вибору ділянки під забудову, про те, як заощадити на будівельних матеріалах та на їх перевезенні, а також про деякі інші нюанси будівельного процесу.


ЗМІСТ

На чому економити не слід

Етап 1: вибір ділянки під забудову

Етап 2: нюанси підбору та покупки проєкту

Етап 3: адаптований фундамент

Етап 4: закупівля матеріалів

Етап 5: доставка на будмайданчик

Етап 6: правила найму будівельників

Етап 7: використання типових вузлів

Етап 8: експлуатаційні витрати

Що радять професійні будівельники


На чому економити не слід

Як відомо, економія буває різною. Прикидаючи, на чому можна заощадити при будівництві будинку, одні забудовники вибирають найдешевші матеріали, інші – найнадійніші та ремонтопридатні конструкції. Здоровий глузд підказує нам, що другий спосіб ефективніший, ніж перший. Ахіллесова п'ята дешевих виробів - низький термін служби, тому в будівництві економія якості матеріалів неприпустима. Якщо в специфікації на проєкт вказаний цемент М400, замінювати його матеріалом більш дешевої марки в жодному разі не можна, інакше знизиться міцність будинку.

Не завжди клієнти розуміють важливість геологічних та геодезичних вишукувань перед початком будівництва. Тим часом, відмовлятися від них не можна в жодному разі! Якщо проєкт розроблений без урахування складу ґрунтів, то після зведення будинку, а іноді й у процесі будівництва можуть виникнути дуже неприємні сюрпризи. Під вагою будівельних конструкцій пласти ґрунтів зсуваються, викликаючи деформацію чи навіть руйнування будівельних конструкцій. Навпаки, якщо результати досліджень сприятливі, то економія на будматеріалах може досягати 20% вартості типового проєкту.

Крім того, не слід заощаджувати на складанні проєкту інженерних комунікацій. Грамотно розраховане розведення магістралей дозволяє уникати перевитрати ресурсів. Не забувайте, що закладні деталі для введення комунікацій у будинок потрібно вводити в структуру фундаменту на етапі заливки. Якщо пропустити цей етап, потім доведеться бурити товстий бетон, тобто, нести додаткові витрати. Закладки, зроблені на око, нічим не краще, тому що практично завжди призводять до появи хитромудрих схем, скруток і хитромудрих вигинів.

А тепер давайте розглянемо, на чому можна заощадити при будівництві без ризику погіршити якість конструкцій або знизити рівень комфорту. Розглянемо процес будівництва будинку за етапами для економії на кожному з них.


Етап 1: вибір ділянки під забудову

Наші будинки ще не навчилися зависати над поверхнею ґрунту, тому стан ґрунтів та рельєф мають величезний вплив на вартість будівництва. Щоб уникнути зайвих витрат, при виборі ділянки беріть до уваги такі моменти:

  • Форма периметру. Ділянки нестандартної форми – витягнуті або з порізаними межами – зазвичай виставляють на продаж за зниженою вартістю. Але після укладання угоди забудовник нерідко виявляє, що побудувати будинок на цій землі проблематично – потрібен індивідуальний проєкт, який би вписався в межі дозволеної плями забудови. Розробка такого проєкту зводить нанівець всю досягнуту економію раніше.
  • Рельєф місцевості. Значні перепади висот, помітний ухил ґрунту на ділянці може формувати мальовничий краєвид, який, до того ж, пропонують за зниженою вартістю. Але для будівництва знадобляться масштабні земляні роботи, обсяг переміщеного ґрунту збільшується в рази. Крім того, доведеться зміцнювати зріз схилу, влаштовувати підпірні стінки, організовувати терасу, облаштовувати дренаж. Аналогічні витрати загрожують і тим, хто ризикне купити ділянку поруч із яром або пагорбом.
  • Комунікації. Бажано, щоб на ділянку вже було заведено інженерні мережі – електрику, водопровід, газ. Якщо їх немає, потрібно перевірити, наскільки далеко розташовані магістралі, до яких можна підключитися. Оптимальною вважається відстань до стовпа мережі електропостачання, яка не перевищує 300 метрів, до газорозподільного пункту – не більше 100 метрів, до водопровідної труби – не далі ніж 200 метрів. Крім того, перед покупкою ділянки варто переконатися, чи можна в принципі підключитися до комунікацій, і якою є величина ліміту споживання.
  • Фундамент. Наявність на ділянці закладеного колишнім власником фундаменту не є перевагою і не є приводом для підвищення ціни на землю. Навпаки, для покупця це майже стовідсоткове джерело проблем та витрат. Невідомо, з яких матеріалів зводився фундамент, чи при цьому дотримувалися будівельні технології, на яке навантаження він розрахований і т.д. Тому неможливо передбачити, як він поведе себе під вашим будинком. А його знос обійдеться у суттєву суму.
  • Пора року. Взимку, коли земля вкрита снігом, складно розглянути ділянку у всіх подробицях. Краще почекати до весни із покупкою.
  • Геологія ділянки. Слабкі ґрунти, близькі до поверхні ґрунтові води та інші дефекти можуть послужити для власника причиною позбавитися ділянки, так як будівництво на такій землі пов'язане з різким збільшенням витрат. Тому вимагайте від продавця пред'явити висновок геологів у тому, що показники грунтів перебувають у межах норми.

Якщо придбання земельної ділянки у вас ще попереду, обов'язково ознайомтесь із відео нижче:


Етап 2: нюанси підбору та покупки проєкту

Уважно розглядаючи відповідні для вас проєкти будинку, звертайте увагу на такі важливі моменти:

Наявність докладної документації – найважливіша умова. Так, такий проєкт коштує дорожче, ніж кілька аркушів з ескізами, але він дозволить скласти докладний кошторис та розпланувати подальші дії. Без кошторису ніяка економія забудовника під час будівництва будинку просто неможлива. Ви не зможете контролювати витрату матеріалів, будете змушені постійно докуповувати то цемент, штукатурку, то утеплювач. Відповідно зростуть і витрати на доставку матеріалів на майданчик.

Не менш важливий фактор сам проєкт. Вимоги до бюджетної будівлі включають просту прямокутну форму будинку, невисоку двосхилу покрівлю, наявність двох поверхів, відсутність підвалу та гаража (замість нього пропонується навіс у дворі). Крім того, подорожчанню будівництва сприяють такі архітектурні елементи:

  • ліпнина, колони та інші декоративні елементи на фасаді;
  • складні форми будинку, наявність еркерів та інших виступів;
  • отвори для вікон та дверей арочної та іншої складної форми;
  • гострий дах, що збільшує витрату покрівельних матеріалів (бажаний кут не більше 25 градусів);
  • наявність панорамного скління, критої заскленої тераси;
  • цокольний поверх;
  • складне планування будинків з довгими коридорами та великою кількістю кімнат.

Слід зазначити, що не завжди індивідуальні проєкти на будинки виправдовують збільшення витрат. Типовий проєкт, якщо він підходить вам у всіх відносинах, виявляється навіть кращим варіантом, так як його архітектурні та конструктивні рішення пройшли перевірку практикою. До того ж, він заощадить вам не менше 20-30 тисяч.


Етап 3: адаптований фундамент

Про те, що фундамент є основою будинку, відомо всім. Від його міцності залежить надійність стін та інших конструктивних елементів. Але закладати для його зведення занадто великий запас міцності нераціонально, тому що частина матеріалів буде витрачена даремно. Щоб уникнути перевитрати, скористайтеся результатами геологічних та геодезичних досліджень і замовте архітектору адаптацію фундаменту. Розрахунок виконується протягом кількох днів, зате в результаті економія на матеріалах може досягти 20% початкових витрат.

Але набагато важливіше, що адаптований фундамент допоможе вам уникнути неприємностей, пов'язаних із зсувами ґрунту та деформацією конструкцій. Результатом просідання нерідко стають тріщини в стінах, перекоси і навіть повна руйнація будинку.


Етап 4: закупівля матеріалів

Основне правило ви пам'ятаєте: знижувати якість матеріалів, що закуповуються, ні в якому разі не можна. Але скоротити витрати допоможе дотримання таких правил:

  • Не робіть закупівлю під час будівельного сезону, коли ціни найвищі. Дочекайтесь зими, щоб купити все за найнижчими цінами.
  • Купуйте всі матеріали у одного постачальника, щоб отримати знижку за великий обсяг, який можна порівняти з оптовою закупівлею.
  • По можливості замінюйте дорогі матеріали дешевшими, але якісними аналогами. Так, замість дорогої цеглини або бруса можна взяти значно менш затратні блоки з піно-або газобетону або звернути увагу на каркасну технологію.
  • Внутрішні перегородки зводіть з легких блоків, незважаючи на те, який матеріал використаний для зовнішніх стін. Відмовтеся від залізобетонних перекриттів на користь дерев'яних.
  • Матеріал для заміни повинен бути високої якості, щоб не постраждали показники міцності та надійності. Так, проєкти будинків з газобетону, розроблені в бюро наших партнерів, розраховані на максимальні характеристики міцності газоблоків.


Етап 5: доставка на будмайданчик

Мало хто знає, що у витратах на придбання будматеріалів оплата транспортування становить до 25% від загальної суми. Ці витрати можна і потрібно скоротити, а для цього:

  • вибирайте постачальника, склад якого розташований найближче до будинку, що будується;
  • замовляйте будматеріали великими партіями, щоб заповнити транспорт повністю, адже чим менше рейсів, тим нижчі витрати;
  • не замовляйте нічого у сусідньому регіоні, навіть якщо товари там помітно дешевші.


Етап 6: правила найму будівельників

Якщо у вас відсутні будівельні навички та знання, то для ведення будівельних робіт краще звернутися до професіоналів. Але як вибрати надійного підрядника та забезпечити сумлінність робітників?

  1. Звертайтеся до великої компанії, в штаті якої є співробітники всіх будівельних спеціальностей. Виконання робіт від початку і до кінця силами однієї будівельної фірми, без передачі робіт на субпідряди, підвищує відповідальність виконавців за кінцевий результат.
  2. Будівництво повинен вести один виконроб, від початку і до кінця. Якщо залучати для кожного етапу нового виконроба, то кожен наступний посилатиметься на помилки попередніх і вимагатиме додаткові засоби для їх виправлення.
  3. Щодня вимагайте звіти. Якщо ви не можете щодня перевіряти, як рухається робота, нехай виконроб надсилає вам фото та відео про результати робочого дня. На приховані роботи повинні оформлятися відповідні акти із зазначенням обсягів, виконавців та витрати матеріалів. Якщо цього не робити, то вартість робіт буде завищена не менше ніж на 10-20%, а витрати матеріалів взагалі складно передбачити.


Етап 7: використання типових вузлів

Промислове виготовлення будь-яких виробів, у тому числі типових будівельних вузлів, завжди обходиться дешевше, ніж виготовлення та складання таких же вузлів у одиничних примірниках на будмайданчику. Тому, якщо така можливість, слід використовувати стандартні конструкції заводського виробництва. Насамперед, мова йде про кроквяні ферми, що використовуються для монтажу покрівлі. Плюси такого рішення є очевидними.

  • Порівняно із звичайною кроквяною системою ферми вимагають майже вдвічі менше деревини. Вартість покрівлі знижується завдяки зменшенню матеріаломісткості конструкцій.
  • Монтаж кроквяних ферм займає не більше 2-3 днів. Ви заощаджуєте на оплаті праці робітників-покрівельників.
  • Не потрібно допрацьовувати конструкційні вузли, тому що їх високу точність виготовляють на заводському деревообробному устаткуванні. Знижується трудомісткість монтажу покрівлі.
  • На відміну від звичайних крокв, ферми дозволяють перекривати прольоти завдовжки до 12 метрів без підпірних конструкцій, що значно спрощує проєктування будинку.

На жаль, кроквяні ферми поки що не отримали в нашій країні широкого поширення. Компанії, які їх виготовляють, розташовуються переважно у великих містах. Якщо у вас є можливість покупки ферм, не довіряйте їх складання звичайним робітникам. Нехай монтаж виконають співробітники підприємства-виробника, тому що вони зроблять це швидко, якісно та дадуть заводську гарантію на свою роботу.


Етап 8: експлуатаційні витрати

Експлуатація будинку в нашій країні пов'язана з досить високим споживанням енергії: взимку ми витрачаємо багато на опалення, влітку – на охолодження повітря. Якщо не подбати заздалегідь про зниження цих витрат, то щомісячні рахунки за газ та електрику вас неприємно здивують. Але економія під час експлуатації будинку неможлива без певних фінансових вливань.

Насамперед, мова йде про термоізоляцію стін. Чим нижчий теплообмін між внутрішніми приміщеннями та зовнішнім середовищем, тим менші ваші витрати. Це означає, що стіни зовні необхідно обкласти утеплювачем.

Наступний крок, який забезпечує енергоефективність будинку – монтаж систем енергозбереження:

  • регулювання опалення в автоматичному режимі (підтримання заданої температури, зниження температури в годинник, коли в будинку нікого немає і т.д.);
  • регулювання споживання електрики за допомогою датчиків руху або присутності, які автоматично вимикатимуть світло там, де воно не потрібне;
  • встановлення сучасного опалювального котла з високим КПД та двома контурами – опалювальним та ГВП;
  • установка системи примусової вентиляції з рекуперацією – підігрівом холодного зовнішнього повітря теплим, що виводиться з дому.

Якщо ви хочете докладніше ознайомитись з технологіями пасивного будинку, рекомендуємо до прочитання:

Пасивний будинок: що це таке?

Пасивний будинок: розкриваємо секрети збереження енергії

Серце пасивного будинку: інженерне обладнання


Що радять професійні будівельники

Виходячи з власного досвіду, фахівці будівельної галузі рекомендують не затягувати терміни будівництва, тому що вони безпосередньо пов'язані з орендною платою за спецтехніку, що використовується, і зарплатою робітників. Чим довше тягнеться будівництво, тим вищі ці витрати. Щоб не допускати простоїв, потрібно перед укладанням договору з підрядником скласти графік поетапного виконання робіт та жорстко контролювати його дотримання. Крім того, причиною простоїв робітників можуть бути затримки з доставкою будматеріалів – їх також потрібно виключити.

Після закінчення будівництва будинок потрібно обставити меблями, завезти та підключити побутову техніку. Щоб підібрати інтер'єр, доводиться робити справжні марафони торговими центрами та салонами. Але набагато простіше підбирати і замовляти потрібні вироби в спеціалізованих інтернет-магазинах. До того ж це ще один спосіб заощадити, так як інтернет-покупки зазвичай обходяться дешевше - їх вартість не входить в оренду виставкових залів. Звичайно, замовляти товари потрібно тільки в магазинах, які надають гарантію виробника та додатковий сервіс – збирання, підключення тощо.


Висновки

Отже, ми переконалися, що на будівництві приватного будинку можна заощадити і при цьому не втратити якості та надійності. Для цього потрібно:

  • вибрати хорошу ділянку та економічний проєкт;
  • адаптувати проєкт до умов ділянки та ввести до нього енергоефективні системи;
  • купити будматеріали оптом у найближчого постачальника;
  • укласти договір з підрядником, прописавши у ньому граничні витрати та терміни етапів будівництва;
  • контролювати перебіг робіт.

Ви згодні із твердженням, що бюджетний будинок може бути затишним, зручним та надійним? Висловіть свою думку у коментарях нижче.


ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

Чи можу я з вами збудувати енергоефективний або пасивний каркасний будинок?

Так, на ваше бажання ми можемо побудувати і енергоефективний каркасний будинок, і пасивний будинок. Використання енергії енергоефективного будинку в 20 разів менше від звичайного каркасного будинку. Це можливо, оскільки в грудні 2017 року інженери нашої компанії пройшли навчання в німецькому інституті Пасивного будинку з проєктування та будівництва пасивних будинків.

З якого матеріалу ви будуєте стіни будинків?

Основними складовими стін та перекриттів є дерев'яний каркас та мінеральна вата. На заводі стіни обшиваються ОСП зовні, зсередини гіпсокартоном, усередині стін монтуються заставні під електрику. Такі стіни повністю готові для інженерних робіт, зовнішньої обробки та внутрішньої, не вимагають вирівнювання.

Чому каркасно-панельні будинки Profikarkas кращі за традиційні цегляні або побудовані за іншою традиційною технологією?

Основними перевагами є швидкість зведення та економічність проживання. 

Нижче наше відео про всі переваги збірного будинку:


Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
   web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70