Пасивний будинок: секрети збереження енергії
Автор статті: Олександра Тарко, архітектор компанії Profikarkas
Чи знали ви що, пасивний будинок це не тільки сукупність дорогого обладнання, а правильно сплановані архітектурні рішення? Самі лише архітектурні прийоми, які коштують майже нічого, можуть знизити енергоспоживання на 30-40%. Як досягти цих вражаючих результатів в цьому матеріалі розповідає сертифікована архітекторка пасивних будинків, Олександра Тарко.
У попередній статті Олександра розповідала, що власне таке є “пасивний будинок” та пояснила його основні принципи роботи. Ця стаття покликана детальніше заглибитись у механізм роботи енергозберігаючого будинку та донести, що енергозберігання починається з ділянки та архітектурного планування.
ЗМІСТ
Енергоефективна ділянка: плануємо правильно
Форма та площа пасивного будинку
Профільні будівельні методики: герметизація та ізоляція
Чому правильні архітектурні рішення — це 50% успіху?
Енергоефективна ділянка: плануємо правильно
Чи знали ви, що не кожна ділянка підходить під будівництво пасивного будинку? Враховуйте наступне при виборі землі під ваш будинок:
- Підходить ділянка, яка не затінена з півдня спорудами, щоб орієнтувати на південь житлові кімнати.
- Не підходить ділянка, що розташована на північному схилі. У такому випадку південне сонце не обігріватиме будинок повною мірою.
- Не підходить ділянка, яка знаходиться на вершині пагорба. Так, будинок буде обдуватись вітрами, що збільшить тепловіддачу покрівлі та стін.
Обійдіться без дерев зі сторони півдня, їх краще насадити на сході чи заході. З північної сторони, навпаки, добре насаджувати хвойні вітрозахисні породи дерев, та будувати різного роду господарські допоміжні споруди.
Світлова орієнтованість
На південну сторону мають бути орієнтовані житлові частини будинку, які особливо потребують світла і тепла. Відхилення допустиме в межах 30°. Навіть у холодний період часу південні фасади будуть додатково обігріватись променями низького зимового сонця, тому їхнє затінення є неприпустимим. Щоб уникнути перегріву влітку, над південими вікнами влаштовують балкони, козирки чи покрівельні звиси.
Вікна в таких приміщеннях влаштовують великі. Загальна площа скління пасивного будинку має становити до 70%. Площа скління південних фасадів має бути не більше ніж 40%.Східні та західні фасади можуть мати скління не більше 30%, інакше в цих приміщеннях буде занадто спекотно влітку та недостатньо тепло взимку.
З півночі вікон має бути якнайменше. По цьому фасаду ідеально облаштувати додаткові приміщення, що не потребуватимуть тепла.
Форма та площа пасивного будинку
Компактність будинку
Пасивний будинок має коефіцієнт компактності не більше 0,6 — це співвідношення площі всіх огороджувальних конструкцій до сумарного об’єму будинку. Цей коефіцієнт стає нижчим, чим менше периметр, а отже відсутні еркери, ніши, виступи і т.д. і форма будинку макисмально нагадує квадрат.
Те саме стосується покрівлі — проста форма є більш бажаною. Складна покрівля збільшує внутрішній об’єм будинку, а отже коефіцієнт компактності знижується. Це також пояснює вигоду будівництва дуплексів та будинків для 2 сімей — вони більш ресурсозберігаючі.
Фундамент
Суцільна плита є найбільш енергоефективним типом фундаменту. За рахунок неї підлога зможе більш ефективно акумулювати енергію і не втрачати її. Плитний фундамент утеплюється зовнішньо, укладаючи утеплювач по всій площі між грунтом і плитою і доводячи до утеплювача цоколя. Таким чином, теплова ізоляція стає безперервною оболонкою будинку.
У випадку стрічкового фундаменту необхідно застосовувати більш складні та дорогі технології для створення безперервної теплоізоляції.Буферна зона
Так називають неопалювану прибудову, яка запобігає тепловтратам з будинку. Північний фасад облаштовують гаражем, коморою або тамбуром, що не обігрівається. З південної сторони можна розмістити зимовий сад, який би акумулював зимову сонячну енергію. Площа таких приміщень в цілому може становити близько 20% від загальної площі будинку і бути без опалення зовсім.
З боку південного фасаду влаштовують так звану стіну Тромба, яка покликана поглинати денну сонячну енергію та віддавати її у нічний час. Традиційно вона виконується досить масивною. У каркасному будинку ця стіна становить 20-40 см. Перед нею на відстані 15 см встановлюють багатокамерний склопакет з енергозберігаючим склом. Таким чином, нагрівання стіни через повітряний прошарок посилюється, а скло ззовні не дає теплу вийти. Масивна стіна добре акумулює тепло і при падіння температури в будинку починає віддавати його.
Стіна Тромба є ефективним приладом для обігріву цілорічно. Встановлювати його в пасивному будинку не обов’язково, але дає багато переваг.
Профільні будівельні методики: герметизація та ізоляція
Найбільш вражаючі результати показують саме профільні будівельні методики, направлені на герметизацію, утеплення та ізоляцію.
Теплова ізоляція
Теплова ізоляція пасивного будинку перевищує нормативну для нашої країни майже у 3 рази. Так, при будівництві в найбільш холодній зоні українське законодавство регламентує опір теплопередачі для зовнішніх стін у 2,8 м2*К/Вт, тоді як для пасивного будинку цей показник складає 6,6 м2*К/Вт. Тому шар зовнішнього утеплювача має становити загальну товщину від 30 см, якщо ви будуєте класичний кам’яний будинок.
Пиріг стіни будинку Профікаркас, а також вартість на кожен домокомплект ви можете подивитись за посиланням.
Технологія теплоізоляційних, монтажних та герметизуючих робіт потребує кваліфікації та сумлінності від робітників. Адже теплова ізоляція — це не про збільшення шару ізоляції, це про ретельне та уважне відношення до всіх дрібних щілин та деталей. Невідповідальне ставлення та неуважність може призвести до збільшення тепловтрат там, де їх можна було уникнути.
Герметизуємо все
Весь опалювальний об’єм будинку “огортається” герметичною теплоізоляційною оболонкою. Повністю виключається наявність містків холоду будь-де, не допускається розшарування утеплювача. Особливо увагу приділяють утепленню та герметизації виступаючих елементів будинку — еркера і т.д.
Тотальна герметизація виключає тепловтрати через щілини та містки холоду. При цьому варто подбати про відсутність вологи всередині конструкцій будинку, яка призводить до втрати теплозберігаючих та ізоляційних властивостей.
Теплі вікна
Важливо не тільки придбати якісні вікна, але і провести ретельний правильний монтаж. Щоб уникнути містків холоду, по периметру вікна монтується шар утеплювача (в одній площині з вікном, а не з конструктивом стіни).
Герметизація - не панацея
Важливо пам’ятати, що заходи з герметизації мають йти поруч з втіленням системи рекуперації в будинку. Пасивний та енергоефективний будинок обов’язково має включати інженерну систему рекуперації повітря для постійного притоку свіжого повітря без тепловтрат. Більш детально ми писали про необхідність та переваги системи в цьому матеріалі.
Чому правильні архітектурні рішення — це 50% успіху?
Завдяки лише архітектурним прийомам можна забезпечити:
Ці архітектурні рішення створюються під час проєктування. Але вони є достатньо ефективними, при чому не підвищують собівартість будівництва та доступні всім забудовникам.
Для забезпечення 100% ефективності всіх вищеперерахованих заходів, дерево, що використовується для будівництва, має бути дуже добре висушеним. Інакше все, що було зроблене, не матиме жодного сенсу. Сухе дерево забезпечує відсутність щілин та містків холоду, у той час як недостатньо висушена деревина порушує замкнутість контуру ізоляції.
Щодо Профікаркас, то ми використовуємо в проєктуванні, виробництві та монтажі наших каркасних будинків правила енергоефективного будівництва, розроблені Інститутом Пасивного Дому. Завдяки такому підходу наші каркасні будинки ми будуємо теплішими і більш енергоефективними, навіть якщо вони не є пасивними.
Звичайно, пасивний будинок не можна уявити без сучасних інженерних розробок. Вони допомогають ефективно зберегти тепло або використовувати його з мінімальними витратами. Про них ми розповімо в наступному нашому матеріалі.
Чи була вам корисна ця стаття? Пишіть, що нового дізнались про пасивний будинок та задавайте питання внизу в коментарях.
Підписуйтесь на ютуб-канал Профікаркас. Там багато корисних відео та оглядів на наші побудовані будинки.
Нижче відео побудованого нами будинку в Німеччині за енергоефективними стандартами KHV 55. На 1 м2 за рік цей будинок споживає 25 кВт електроенергії, включно з освітленням, гарячою водою та опаленням.
ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ
Які недоліки СІП будинку?
Профікаркас не рекомендує будувати сіп будинку у жодному разі. Це небезпечні для здоров'я будівлі, з поганою звукоізоляцією та сумнівною надійністю.
Які переваги мінеральної вати?
Утеплювач з мінеральної вати є гарним екологічним утеплювачем та виконує роль чудової акустичної ізоляції: він поглинає шум у 3 рази краще за стіни з газобетону.
Будинок з мінеральною ватою теплий?
Мінераловатний утеплювач у 3.5 рази тепліший за цеглу, та у 6 разів тепліший за бетон. Влітку мінеральна вата зберігає прохолоду в будинку, так само добре, як тепло взимку.