Вся правда про канадські будинки. Частина 3
Автор статті: Олексій Кирпа, спеціаліст компанії Profikarkas
Канадські будинки вважаються одними з найкращих серед каркасних будинків в світі. Технологія, що застосовується, дозволяє будувати якісно, надійно, тепло та довговічно. Але чи гарантує канадська технологія якість, якщо її застосувати в Україні? Насправді, ні.
Справа в недобросовісних забудовниках та відсутності правової бази для застосування відповідальності у разі чого. Що відрізняє Канаду від Україні в сфері будівництва каркасних будинків та які висновки ми можемо винести для себе, розповімо в цій статті.
Нагадаємо, що наша перша стаття циклу про канадські будинки розповідає про будівельні технології, що застосовуються в Канаді, а друга стаття циклу призначена особливостям канадського каркасного будинку в деталях.
ЗМІСТ
Перші кроки до будівництва: вартість проєкту будинку в Канаді
Як отримати дозвіл на будівництво каркасного будинку
Контроль якості: державна турбота для кожного забудовника
Скільки коштує каркасний будинок в Канаді
Прогалини в українському законодавстві: як варто діяти?
Перші кроки до будівництва: вартість проєкту будинку в Канаді
Будівництво каркасного будинку в Канаді (у тому числі будівництво будинків за SIP технологією та будівництво збірних каркасних будинків) ретельно та пильно перевіряється державним будівельним департаментом. Контроль здійснюється на кожному етапі реалізації будинку — починаючи перевіркою проєкту і закінчуючи фінальною інспекцією готового котеджу.
В Канаді неможливо побудувати будинок без проєкту. Найчастіше забудовник звертається до приватного ліцензійованого архітектора, який створює проєкт будинку на основі ваших побажань, спираючись на державні будівельні правила і норми. В середньому, проєкт каркасного будинку в Канаді обійдеться від 3000 $ до 15000 $.
Як отримати дозвіл на будівництво каркасного будинку
Наступним етапом після отримання готового пакету проєктної документації, забудовник має отримати дозвіл на будівництво. Для цього необхідно прибути до державного будівельного департаменту, де ваше креслення перевірять інженери на відповідність нормам (деражвним та місцевим). Якщо перевірки пройшли успішно, ви отримаєте омріяний дозвіл. Вартість дозволу варіюється в залежності від регіону, наприклад за будинок 200 м2, ви можете заплатити 2000 $. |
Дозвіл від департаменту обов’язковий, без нього ви не матимете змогу здати будинок в експлуатацію, підключити комунікації і т.д. Вам не потрібен дозвіл лише в одному випадку — якщо ви плануєте будівництво приміщення до 10 м2 (наприклад, альтанки, приміщення для тварин чи технічного призначення). |
Контроль якості: державна турбота для кожного забудовника
Разом з дозволом забудовник отримує спеціальний формуляр з переліком та послідовністю робіт. Пізніше, по мірі виконання, вони всі мають бути контрольовані та прийняті інспектором департаменту. Кожен наступний етап має починатись лише після перевірки якості роботи попереднього етапу. Якщо якість робіт не задовольняє інспектора, вам не дозволено продовжувати будівництво без виправлення помилок. Контроль здійснюється ретельно, інколи застосовується відеозйомка процесу будівницва, якщо необхідно.
Після того, як будинок побудований, його знову приймає інспектор. На цьому етапі він перевіряє все, що може. Якщо забудовник не має хоча б одного підпису навпроти одного з попередніх етапів, фінальна перевірка не відбудеться.
Канадський уряд також надає можливість забудовнику офіційно проживати у ще незавершеному котеджі. Департамент дає згоду, якщо власник завершив певний мінімум робіт, який буде достатній для проживання. Зазвичай, будинок має вже мати одну спальню з чорновим внутрішнім оздобленням, працюючий санвузол, кухню з плитою та умивальником та будинок має бути оснащений опаленням та гарячою водою. Навіть за відсутності меблів, шпалер, кухонних меблів чи навіть підлог вам не відмовлять в тимчасовому проживанні.
Так держава турбується про добробут забудовника, стаючи гарантом його прав, як споживача. Навіть, якщо ви захочете купити готовий каркасний будинок, канадське законодавство не дозволить продати вам холодний, гучний будинок. Якщо будинок зданий в експлуатацію, в Канаді він не може бути поганої якості.
Ще кілька цікавих фактів:
Питанням підключення будинку до зовнішніх мереж, таких як встановлення електролічильника, проведення газу і т.д. займається компанія, що будує вам будинок, і це коштує забудовнику ні копійки.
Скільки коштує каркасний будинок в Канаді
Каркасний будинок площею приблизно 250-300 м2 на первинному ринку нерухомості в Канаді має вартість від 400 000 до 500 000 канадських доларів. Ця сума включає підключені комунікації, сантехніку та кухонні меблі, заасфальтований під'їзд до будинку, газон та мінімальний ландшафтний дизайн.
Будинок до 25 років оцінюється на канадському ринку, як новий. Це значить, що 25-річний будинок буде оцінений так само, як і свіжо збудований. Будинок збудований 35 років назад не набагато дешевший. Після 50 років будинок злегка відчутно починає падати в ціні. Не є рідкістю продаж 70-90 річних будинків. Всі ці факти підтверджують, що канадські будинки збудовані дійно якісно та бездоганно.
Жителі Канади не схильні будувати родові котеджи та маєтки на сотню років, вони змінюють місце проживання доволі часто, якщо порівнювати з українцями.
Прогалини в українському законодавстві: як варто діяти?
На жаль, українське законодавство ніяк не регулює контроль будівництва приватного будинку. ДАБК не вимагає професійний проєкт, БТІ та організації з підключення комунікацій контролюють лише зовнішній та кінцевий результат, без проміжного детального котролю. Ніхто не перевіряє якість виконаного пирогу стіни чи перерізів балок перекриттів, арматури і т.д. Тому весь контроль лежить лише на забудовнику.
Якщо ви купуєте вже готовий будинок, це додає вам страхів та має за собою ризики. Якщо ви будуєте будинок з нуля, для себе, у вас вже набагато більше шансів перевірити всі процеси, кожен етап, і бути впевненим в якості та надійності вашого житла. При цьому не варто звертатись до приватних будівельних бригад, за всі процеси має бути відповідальна лише одна компанія, у якої не буде шансів “звернути” провину на попереднього виконавця.
Чи було вам цікаво заглянути на куліси будівельного процесу в Канаді? Діліться вашими враженнями та задавайте питання внизу в коментарях.
ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ
Як контролює українське законодавство будівництво каркасних будинків?
На жаль, будівництво приватних будинків в Україні слабо регульоване. Вся відповідальність за кожний етап у більшості випадків лежить на власнику. Будівництво каркасного будинку з нуля дає більше можливостей щодо констролю, ніж покупка вже готового.
Скільки коштує каркасний будинок в Канаді?
В середньому, каркасний будинок площею 250-300 м2 на первинному ринку нерухомості в Канаді має вартість від 400 000 до 500 000 канадських доларів.
Чи можна побудувати приватний будинок без проєкту?
Жодна серйозна будівельна компанія не стане будувати будинок, попередньо не виконавши проєкт. Так само і бригади, проєкт будинку — це обов'язковий елемент.