web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70

З яких етапів складається план будівництва приватного будинку з нуля

Автор статі: Антоніна Сухар, архітектор компанії Profikarkas

У процесі будівництва приватного будинку найбільше уваги приділяють грамотному плануванню та розумному розподілу зусиль. Найчастішою причиною виникнення недобудов та перевитрати коштів є відсутність заздалегідь складеного плану та кошторису проєкту. У цій статті ми розпишемо основні нюанси та послідовність дій на будівництво будинку з нуля покроково, щоб була зрозуміла не лише черговість етапів, а й причини, через які слід діяти саме так.


ЗМІСТ

Початковий етап – збирання документів

Планування витрат

Матеріали

Як вибрати проєкт будинку

Отримання будівельного паспорта та повідомлення про початок робіт

Підготовчий етап

Будівельний етап


Початковий етап – збирання документів

У нашу бюрократичну епоху будинок спочатку потрібно побудувати на папері, а потім переносити його в реальний світ з пухкої папки з документами. Для початку вам знадобиться лише паспорт та свідоцтво про право власності на землю. Це означає, що першим кроком до будівництва будинку має стати придбання ділянки, якщо її у вас ще немає.

Визначення плями житлової забудови у місцевій архітектурі

Пляма забудови – це область, у межах якої можна вести будівництво, не порушуючи пожежних та санітарних норм. Виходити за його межі категорично не рекомендується, оскільки вам можуть заблокувати будівництво. Для приватного будівництва немає чіткої форми документа, яку чиновники зобов'язані видати вам, вони нададуть інформацію у вільному вигляді. Немає і точного списку документів, які потрібно надати.

Якщо у відділі архітектури селища є генеральний план населеного пункту — тоді ви зможете замовити копіювання генплану вашої ділянки з цього документа.

Щоб отримати пляму забудови, нічого не потрібно платити. Тому ми звичайно рекомендуємо не полінуватися та отримати пляму житлової забудови у місцевій архітектурі. Тоді ви вибиратимете проєкт спокійно, знаючи на які максимальні габарити будинку зможете розраховувати.

Важливо розуміти, що отримані обмеження стосуватимуться лише житлового будинку. Розміщення гаража дільниці регламентується іншими правилами.

Геологія та геодезія

Паралельно з попереднім етапом алгоритму будівництва будинку можна виконати й інше завдання – замовити геологічне та геодезичне дослідження ділянки. Результати знадобляться для розробки проєкту, що має базуватися не на усереднених показниках, а на конкретних даних. Так, геологорозвідка необхідна, щоб визначити несучу здатність ґрунтів, на яких стоятиме будинок, виявити рівень їхньої вологості та глибину залягання ґрунтових вод. Без цієї інформації новий будинок у перший рік може просісти або перекоситися, а виправлення ситуації вимагатиме величезних коштів.

Отримавши акт геологічного дослідження, ви зможете замовити у наших партнерів Z500 адаптацію фундаменту для придбання готового проєкту. У рамках цієї послуги спеціалісти:

  • перераховують параметри фундаменту, пристосовуючи їх до реальних умов;
  • виконують будівельні креслення для всього циклу зведення фундаменту;
  • складають кошторис;
  • за потреби пропонують іншу конструкцію фундаменту.

Без геодезичної зйомки теж обійтися не можна. Почнемо з того, що вона визначає кут ухилу ґрунту, який у будь-якому випадку є, навіть якщо візуально ділянка здається рівною, як стіл. За допомогою геодезичних приладів легко знайти місце, де обсяг земляних робіт буде мінімальним, а значить, і витрати на них скоротяться. Крім того, можна буде розрахувати, скільки коштуватимуть земляні роботи. Ще одне важливе завдання, яке вирішують геодезисти – розмітка осей будинку та визначення нульової позначки.


Планування витрат

Планування витрат на будівництво будинку – складна та об'ємна тема, яку ми детально розкрили в іншій статті. Тут варто відзначити лише загальний розподіл бюджету. Приблизно половину кошторисної суми становить будівництво коробки будинку, тобто, фундаменту, стін та даху. Друга половина – це комунікації та оздоблення. Необхідно закласти ще додаткові 20% на непередбачені витрати.


Матеріали

Вибір будматеріалів зазвичай залежить від загального бюджету будівництва. Сума, яку має забудовник, визначає, з чого побудувати будинок для постійного проживання. Каркасна технологія в нашій країні є дуже недооціненою технологією, репутація якої спочатку була зіпсована несумлінними виробниками та будівельниками, які не дотримувалися запропонованих технологій. Якщо каркасне будівництво ведеться з дотриманням вказаних правил і технологічних вимог, то будинок виходить міцним, теплим і довговічним, здатним простояти 80-100 років і навіть більше. Тому покрокове будівництво каркасного будинку – тема, яка сьогодні цікава багатьом потенційним забудовникам. Каркасники, крім інших своїх переваг, приваблюють тим, що не дають усадки, а це дозволяє протягом одного сезону звести коробку і виконати внутрішнє оздоблення.

Що стосується перекриттів, то їх зазвичай споруджують з дерев'яного бруса, як і кроквяну систему.

Серед покрівельних конструкцій найбільш економічними є двосхилі дахи з кутом нахилу скатів 30-35 градусів. При збільшенні кута зростають витрати на покрівельні та кроквяні матеріали, при зменшенні – збільшуються снігові навантаження. Вибір кута нахилу залежить від багатьох факторів – сил вітрів, покрівельного матеріалу, архітектурного рішення фасаду і т.д. Не для всіх будинків підходить двосхилий дах, в деяких випадках найкращим рішенням стає плоска або чотирисхила конструкція.

Як вибрати проєкт будинку

Перерахуємо плюси готових типових проєктів:

  • за допомогою 3D візуалізації можна «оглянути» будинок зсередини і зрозуміти, чи буде він вам досить зручним;
  • легко скласти план будівництва будинку покроково і точно його дотримуватися;
  • суттєво полегшується контроль виконання будівельних робіт;
  • спрощується закупівля будматеріалів;
  • ви отримуєте проєкт на руки вже за 2 тижні після внесення оплати за умови замовлення адаптації фундаменту
  • Від вас вимагається лише надання результатів геодезичних та геологічних вишукувань. Каталог типових проєктів нашої компанії представлений тут.

    Для багатьох замовників вибір проєкту є дуже складним етапом через величезну кількість варіантів. Щоб полегшити цей процес, необхідно одразу відсікти невідповідні будинки:

    • встановити граничні межі вартості будівництва;
    • визначитись із кількістю кімнат, їх призначенням;
    • виходячи із плями забудови, визначити максимальні розміри будинку.

    Найскладніше визначити вартість будинку в 2022 році, проте слід врахувати, що будинки за типовими проєктами зазвичай обходяться дешевше, зводяться швидше та легше, ніж спроєктовані індивідуально котеджі.


    Отримання будівельного паспорта та повідомлення про початок робіт

    Де ви можете отримати будівельний паспорт: там де ви брали інформацію про пляму забудови – у місцевому органі самоврядування, у відділі архітектури.

    Які документи вам для цього потрібні: крім документів на землю, документів власників землі вам необхідно надати:

    • ескізні наміри забудови – це ескізний проєкт будинку;
    • копія геодезичної зйомки.

    За 14 днів вам повинні видати будівельний паспорт, якщо:

    • правильно дотримані відступи від меж ділянки,
    • у поданих документах немає помилок та протиріч.

    Після отримання будівельного паспорта обов'язково необхідно повідомити державні органи про початок будівельних робіт. Звернутись вам потрібно не пізніше ніж за один календарний день до початку підготовчих робіт. Повідомлення подається безкоштовно, оформити його можна онлайн у додатку "Дія". Для цього потрібний лише будівельний паспорт. Наші колеги з компанії Z500 зробили інструкцію з подання повідомлення онлайн тут.

    Підготовчий етап

    Щоб до початку безпосередніх робіт було все готове, потрібно закупити будматеріали, найняти робітників та розчистити будмайданчик.

    Закупівля

    Будівельні матеріали – сезонний товар. Навесні попит на них зростає, а ціна відповідно збільшується. З настанням холодів приватні замирають, і ціни в будівельних магазинах знижуються. Тому найкращий період для закупівлі – це пізня осінь та зима. До цього часу у вас на руках вже має бути проєкт, за змістом якого легко розрахувати кошторис.

    Радимо при виборі закуповувати найбільш якісні будматеріали, на які продавець має сертифікат виробника. Такий підхід суттєво підвищить довговічність будинку. Використання дешевих матеріалів сумнівної якості призведе лише до того, що вже за кілька років новий будинок доведеться ремонтувати. Крім того, слід подбати про належні умови для зберігання закуплених товарів, підшукати для них сухе та чисте приміщення, щоб будівельні та оздоблювальні матеріали зберегли свої властивості та презентабельний зовнішній вигляд до весни.

    Підрядник

    Вибір компанії-підрядника, яка вестиме будівельні роботи – ще одне важливе та відповідальне завдання. Ми не радимо наймати бригаду робітників-заробітчан: хоча ви заощадите на оплаті, але можете суттєво програти як виконання робіт. Крім того, цих робітників доведеться постійно контролювати, щоб не допустити крадіжки матеріалів.

    Потрібно підходити до вибору підрядника дуже обережно. Перш ніж підписувати договір:

    • вивчіть сайт будівельної компанії, її сертифікати та ліцензії;
    • ознайомтеся з портфоліо, причому не тільки на фото, а й насправді відвідайте завершені об'єкти та оцініть якість робіт;
    • вивчіть текст стандартного договору, бажано за допомогою юриста, пошукайте «підводне каміння»;
    • знайдіть в інтернеті відгуки реальних клієнтів;
    • відвідайте офіс, поговоріть із співробітниками;
    • перевірте, чи є в штаті виконроб і спеціальний співробітник для закупівель (якщо ні – відмовтеся від співпраці);
    • перевірте юридичну чистоту: відсутність судових позовів, виконавчих проваджень тощо;
    • поцікавтеся офіційними гарантіями на виконані роботи.

    Будмайданчик

    Щоб підготувати ділянку до ведення будівельних робіт, потрібно:

    • подбати про вільні шляхи для в'їзду будівельної техніки та вантажівок;
    • підготувати для будівельників побутівки, де вони зможуть відпочивати та приймати їжу;
    • провести на ділянку хоча б тимчасовий кабель для подачі електроенергії;
    • пробурити свердловину задля забезпечення будівництва технічною водою.
    На цьому приготування закінчуються і можна переходити до етапу будівельних робіт.

    фундамент дома

    Будівельний етап

    Нарешті ми підійшли до безпосередньої реалізації плану будівництва житлового будинку. Насамперед закладають фундамент, для чого виконують такі дії:

    1. Розмічають будівельний майданчик, за допомогою шнура та кілочків позначають контури фундаменту та траншей для укладання комунікацій.
    2. Роють зазначені траншеї, дно яких знаходиться нижче за рівень зимового промерзання грунту. Якщо вода стоїть надто високо, влаштовують дренаж.
    3. На дно траншей укладають пісок, потім щебінь, утрамбовують обидва шари.
    4. З дерев'яних дощок збивають опалубку, опускають у траншеї, виставляють за рівнем.
    5. За допомогою зварювання чи дроту збирають арматуру, формують каркасну конструкцію, укладають у опалубку.
    6. Замовляють на майданчику бетонний розчин, заливають фундамент.
    7. Далі у будівельних роботах роблять перерву на затвердіння бетону. Залежно від температури для повного застигання може знадобитися від тижня до місяця. Робочі в цей час можуть виконувати інші роботи - наприклад, зайнятися копанням колодязя або встановити паркан навколо ділянки.
    8. Після остаточного затвердіння бетону приступають до подальших будівельних робіт.
    9. Зводять стіни будинку, укладають перекриття, монтують крокви та покрівлю. У готову коробку встановлюють вікна та двері.
    10. Облицьовують будинок зовні, виконують внутрішні чернові роботи - встановлюють міжкімнатні стіни, сходи, настилають чорнову підлогу.
    11. Прокладають по будинку інженерні комунікації - електропроводку, водопровід, каналізацію, вентиляцію, опалювальні труби.
    12. Встановлюють техніку життєзабезпечення, монтують декоративне оздоблення поверхонь.

    Як завершальний штрих забудовник підписує акт приймання будинку. З цього моменту починається гарантійний термін, який будівельна компанія надає на всі виконані роботи. Компанія Профікаркас дає 10-річну гарантію на будинок, і це задокументовано у договорі.

    Тепер залишається лише виконати останні формальності:

    • зареєструвати будинок;
    • оформити документально право власності на будинок;
    • укласти з комунальними компаніями договори обслуговування.

    Після цього будинок стає цілком придатним для життя.


    Будівництво власного будинку – процес надзвичайно трудомісткий, що забирає багато сил, нервів та часу. Щоби пройти його з мінімумом втрат, необхідно ретельно підібрати будівельну компанію. Відгуки про компанію Профікаркас розміщені тут. В результаті ви можете отримати міцний, надійний будинок, який на довгі роки стане островом спокою, затишку та тепла для вашої родини.

    Дивіться наше нове відео на ютуб каналі з нашим недавнім проектом, який ми реалізували у Німеччині:


    Ділитесь з іншими забудовниками своїм досвідом внизу в коментарях↓ Також ми готові відповісти на всі питання, що вас цікавлять.



    ПОПУЛЯРНІ ПИТАННЯ:

    Чи може каркасний будинок бути енергоефективним чи навіть пасивним?

    Так, звісно. Ми займаємося цим, оскільки в грудні 2017 року інженери нашої компанії пройшли навчання в німецькому інституті Пасивного будинку з проєктування та будівництва пасивних будинків..

    Які матеріали ви використовуєте для будівництва стін у ваших будинках?

    Основними складовими стін та перекриттів є дерев'яний каркас та мінеральна вата. На заводі стіни обшиваються ОСП зовні, усередині гіпсокартоном, у середину монтуються заставні під електрику. Такі стіни повністю готові для інженерних робіт, зовнішньої обробки та внутрішньої, більш того, не вимагають вирівнювання.

    Чому каркасний будинок Profikarkas кращий за традиційний цегляний або кам'яний?

    Основними перевагами є швидкість зведення та економічність проживання. 

    Дивіться наше відео про всі переваги збірного будинку:


    Вы должны войти, чтобы добавить комментарий или зарегистрироваться если у вас пока нет аккаунта на Profikarkas.
       web: profikarkas.com.ua    email: info@profikarkas.com.ua    tel: (044) 344-35-70