Будівництво каркасного будинку: як правильно до нього підготуватися
Автор статті: Марина Корнієнко, архітектор компанії Profikarkas
Здавалося б, що може бути простішим: купити ділянку, купити проект, вибрати будівельну організацію – і можна приступати до будівництва. Але насправді ці передбудівні етапи мають свої особливості. Якщо їх не врахувати, будівництво може вимагати додаткових витрат, і жити в будинку буде некомфортно.
Щоб все пройшло гладко, а не комір навиворіт, рекомендуємо вам діяти за наступним планом.
Чек-лист перед будівництвом каркасного будинку: 10 основних етапів
1. Вибір ділянки
Щоб життя в будинку було комфортним, і ділянка була гарною. Важливо щоб до неї можна було зручно дістатися, щоб вона мала рівний рельєф, щоб комунікації були розташовані неподалік, і т.д. Про всі параметри успішної ділянки ми писали тут.
Скільки часу це займе:
Ми можемо розглянути тільки юридичну сторону питання, оскільки сказати, скільки часу займе у вас пошук ділянки ми не можемо, навіть приблизно.
За умови, що у власника є всі необхідні документи і також було проведено оцінку земельної ділянки, договір про продаж землі може бути укладений протягом 1-2 днів.
Але, як показує практика, такий збіг обставин виникає вкрай рідко. Найчастіше покупці стикаються з тим, що чекають, поки власник дозбирає або актуалізує документи, а це може значно затягнути час.
З нашого боку лише можемо підказати, що якщо ви хочете максимально швидко купити ділянку, а також не хочете займатися її пошуком самостійно та вникати у всі подробиці купівлі-продажу земельних ділянок, то краще звернутися до ріелтора.
2. Кількість електроенергії, що виділяється на ділянку, вибір системи опалення
Після того, як земельний наділ обраний та придбаний, необхідно з'ясувати у місцевому органі самоврядування, який обсяг електроенергії буде виділено для вашої ділянки. Від цього залежить, яке електро обладнання ви зможете використовувати в будинку та на ділянці, чи потрібно адаптувати типовий проект електропостачання будинку під ваші індивідуальні потреби.
Визначтеся попередньо з видом опалювальної системи для будинку в залежності від того, які комунікації проходять поряд з ділянкою. Від цього залежить чи потрібно вносити зміни до типового проекту опалення вашого котеджу.
Скільки часу це займе:
Отримати технічні умови підключення до мереж можна і в попереднього власника. У випадку, якщо він не володіє точною інформацією, можна звернутися до місцевого електрика/газовика або дачний кооператив. У сусідів ви можете дізнатися як це відбувається саме у вашій місцевості. У котеджних містечках цим зазвичай займається адміністрація селища. Якщо ваша ділянка не відноситься до дачного кооперативу, цю інформацію можна дізнатися в одному з центрів обленерго.
3. Визначення плями житлової забудови у місцевій архітектурі
Хоча ділянка Вам і належить повністю, але буває, що можна будувати не скрізь. Тому найперше, що потрібно отримати, дані, де можна будувати на вашій ділянці, а де не можна - тобто. визначити пляму житлової забудови ділянки. Обмеження на розміщення будинку накладають: близькість сусідніх будівель, насаджень, ліній комунікацій – які вже є чи плануються у майбутньому, містобудівні норми забудови селища. Таку інформацію надасть вам архітектор у місцевій адміністрації на ваш запит.
Для приватного будівництва, на жаль, немає чіткої форми документа, яку чиновники зобов'язані Вам видати, вони нададуть інформацію у вільній формі. Тому немає й точного переліку документів, які потрібно надати.
Скільки часу це займе:
Отримання вихідних даних по плямі забудови у місцевому відділі Архітектури може тривати від 7 днів. Ця послуга безкоштовна.
4. Геологічні та геодезичні дослідження ділянки
Без геологічних досліджень неможливо визначити який тип фундаменту потрібен вашому будинку, які параметри він повинен мати, щоб будинок не просів, щоб по стінах не пішли тріщини. Різні типи фундаменту вимагають різних фінансових вкладень. Знаючи тип фундаменту, ви реальніше представлятимете вартість будівництва будинку. Все, що ви хотіли б знати про геологію, ми зібрали в цій статті. Визначитись з типом фундаменту вам допоможуть конструктори проектної організації, де ви плануєте купувати проект.
Геодезична зйомка теж не така неважлива, як це може здатися.
Геодезія допоможе:
- прорахувати обсяги земляних робіт на ділянці,
- визначити нульову позначку будинку (тобто визначити рівень підлоги у вашому будинку по відношенню до поверхні ділянки),
- визначити необхідність дренажних споруд на ділянці (вони можуть знадобитися, якщо ухил ділянки направлятиме дощову та талу воду під ваш будинок).
Скільки часу це займе:
Результат роботи геодезиста та геолога (геодезичну зйомку та звіт про геологічні дослідження) ви отримаєте через 7 днів після проведення робіт на ділянці.
5. Бюджет для будівництва будинку
Після цього варто попередньо підрахувати який будинок ви зможете побудувати на виділений вами бюджет: одноповерховий, двоповерховий або мансардний, з двосхилим дахом або складним, який має бути його площа. Або навпаки - підрахуйте, який бюджет необхідний для потрібного вам будинку, виходячи з особливостей вашої ділянки.
6. Вибір та купівля проекту
І тільки тепер, маючи результати геологічних та геодезичних випробувань, розуміючи обсяги електроенергії, тип опалювальної системи можна сміливо братися до вибору проекту будинку. Завдяки цим даним ви зможете грамотно поставити технічне завдання проектувальникам на внесення змін до відповідних розділів проекту (якщо в цьому буде потреба). Типові проекти каркасних будинків представлені у нашому каталозі. Не забувайте, що при будівництві будинку з нашою будівельною компанією типовий проект ви отримаєте в подарунок! Якщо не один з типових проектів не сподобався, ми зможемо розробити для вас індивідуальний проект каркасного будинку.
7. Посадка будинку на ділянку або мінімальний ландшафтний дизайн
Після вибору проекту важливо правильно посадити його на ділянку щодо сторін світла, сусідніх споруд. Потрібно також правильно спланувати розташування на ділянці септика, свердловин, інших споруд (альтанки, лазні, гостьового будинку, гаража, ін.). Зробити це потрібно саме на цьому етапі, щоб згодом не виявилося, що техніка необхідна для будівництва лазні не зможе заїхати на ділянку, оскільки під'їзд перекритий будинком та гаражем. Розташувати всі ці об'єкти ділянки допоможе ландшафтний дизайнер. Він потім на підставі плану ділянки зможе зробити і сам ландшафтний дизайн, запропонує дизайн освітлення.
8. Адаптація фундаменту
Поки ви з дизайнером розміщуватимете всі об'єкти на ділянці, конструктори будуть проводити адаптацію фундаменту під особливості вашого ґрунту, якщо ви вибрали типовий проект. При індивідуальному проектуванні фундамент спочатку створюється саме для ваших ґрунтів.
Скільки часу це займе:
В середньому наші клієнти витрачають на вибір проекту від 14 днів. Це, звісно, за умови вибору типового рішення. Адаптація типового фундаменту під вашу ділянку займе близько 14 днів.
Мінімально для посадки будинку на ділянку, тобто для підготовки генерального плану та ескізів, фахівцям знадобиться 7 днів.
Також 2-3 дні на доставку проекту у ваше місто.
Разом на вибір і придбання проекту будинку мінімально піде 38 днів.
Варто зауважити, що цей термін правдивий, якщо в проект ви не вноситимете зміни. В іншому випадку сміливо додайте до цього терміну ще від 14 до 45 днів.
9. Отримання дозволу на будівництво
Коли готовий проект у вас вже є час зайнятися отриманням дозволу на будівництво. Починати вирішення юридичних питань слід одразу ж після придбання проекту, оскільки цей процес клопіткий та часом затяжний.
Отримати дозвіл на будівництво (або будівельний паспорт) гарантує вам безтурботне введення будинку в експлуатацію, подальшу прописку, підключення комунікацій. Оформляти дозвіл під час будівництва або тим більше після нього загрожує серйозними штрафами (до 500 мінімальних зарплат), або навіть знесенням будівлі (згідно зі ст.96 КпАП та п.1 ст. 197 КК).
Найкраще це робити після придбання проекту паралельно з пошуком підрядника.
Де отримати дозвіл: у місцевому органі самоврядування, у відділі архітектури, там де ви брали інформацію про сусідні будівлі та можливе розташування будинку на ділянці.
Докладніше, які документи для цього потрібні читайте тут і тут.
Скільки часу це займе:
За 14 днів Вам повинні видати будівельний паспорт, якщо правильно дотримано відступів від меж ділянки, і якщо в поданих документах немає помилок та протиріч.
10. Вибір підрядника для будівництва
Паралельно з одержанням дозволу ви можете обирати і будівельну організацію. Як не помилитись у виборі — читайте у цій статті.
Скільки часу це займе:
Радимо не поспішати з вибором підрядників. Саме вони відповідатимуть за комфорт і, головне, надійність всього будинку. Рекомендуємо виділити щонайменше 14 днів.
Організація будівельного майданчика
Тепер хочемо звернути вашу увагу на те, що має бути на ділянці перед початком будівельних робіт. Найчастіше ці аспекти кошторис не враховує.
1. Під'їзний шлях
Необхідно забезпечити можливість під'їзду вантажної техніки безпосередньо до майбутнього будинку. Мінімальна ширина вантажної машини – 2,5 м, відповідно вільна під'їзна колія по ширині повинна становити не менше 2,7 м. У деяких випадках рекомендується тимчасово демонтувати паркан на ділянці.
2. Розселення бригади
На момент початку будівельних робіт необхідно забезпечити стандартні житлові умови для робітників. Це може бути ваш старий будинок, сусідський будинок чи побутівка. Якщо у вас немає тимчасового житла, то як додаткова опція наша компанія може надати побутівку.
3. Електрика
Дуже часто під час будівництва будинку використовуються електроінструменти. Якщо будівництво ведеться взимку, необхідно забезпечити обігрів. Це означає, що без електрики не обійтись. Необхідно забезпечити доступ будівельників до електромереж, або ж орендувати електрогенератор.
4. Вода
Без води будівельні роботи вести неможливо. Найоптимальніший варіант - зробити свердловину, якою ви користуватиметеся і весь наступний час у запланованому для неї місці.
Скільки часу це займе:
Професіоналам, які працюють у будівництві не перший рік, достатньо близько 3-4 днів, щоб зробити свердловину на ділянці, облаштувати побут робітникам та підготувати під'їзд для вивантаження будматеріалів.
Отже, підсумуємо всі необхідні етапи та оформимо їх у відповідну таблицю з мінімальними термінами.
Почнемо з етапу, коли ділянка вже на стадії покупки.
Деякі етапи можна проводити синхронно.
Підготовчий етап | Час | Підготовчий етап | Час |
Придбання ділянки | 1 день | Отримання інформації про технічні умови (електрика, газ) | 1 день |
Визначення плями житлової забудови ділянки | 7 днів | Проведення геологічних вишукувань, геодезичної зйомки | 7 днів |
Вибір та придбання проекту | 38 днів | ||
Отримання дозволу на будівництво | 14 днів | Вибір підрядника на будівництво | 14 днів |
Підготовка ділянки до робіт | 3 дні |
63 дні мінімально знадобиться, щоб підготуватися до будівництва будинку. За умови, що всі етапи виконуватимуться оперативно: і пошук підрядників, і вибір проекту (готовий, який не потребує змін), і з оформленням документів пройде все гладко.
Ось тепер, коли все це зроблено, можна сміливо братися до будівництва каркасного будинку! Сподіваємося, за допомогою цих рекомендацій ви зможете правильно підготуватись до будівельного процесу.